Tüketicinin kıyafet alışverişi yolculuğunu anlamak

Google ve TNS işbirliğiyle gerçekleştirilen CPG / Retail: Understanding the Consumer Purchase Journey – Turkey Araştırması’nda Türkiye’deki tüketici davranışları analiz edildi.

18.01.2012 - 00:00 | MediaCat

Google ve TNS işbirliğiyle gerçekleştirilen CPG / Retail: Understanding the Consumer Purchase Journey – Turkey Araştırması’nda Türkiye’deki tüketici davranışları analiz edildi.

Araştırmada kişisel bakımdan giyim ve aksesuara kadar birçok farklı kategori yer almaktadır, bu yazıda giyim ve aksesuar kategorisi incelenmektedir. Bu kategorideki tüketici davranışı analizi, hem online hem offline kaynakların karşılaştırılması ile oluşturulmuştur.

Giyim ve aksesuar alışverişleri en yaygın olarak offline’da gerçekleşiyor

• Katılımcılara son 1 yılda aldıkları ürünler sorulduğunda,  tüm katılımcıların yüzde 89’unun giyim/aksesuar ürünü satın aldığı görülmektedir.

• Katılımcıların yüzde 83’ü giyim ve aksesuar alışverişlerini offline olarak gerçekleştirirken, yüzde 12’lik bir kesim hem online hem offline alışveriş yapmayı tercih ediyor. Sadece online alışveriş yapanlar ise yüzde 3’lük bir kesim. Gerek offline gerekse online olarak gerçekleşen giyim ve aksesuar alışverişine daha detaylı bakılacak olursa, online alışverişlerin yüzde 7’sinin perakende satışlardan, yüzde 7’sinin ise markaların internet sitelerinden yapıldığı görülüyor. Offline alışverişlerde ise, tüketicilerin yüzde 74′ü mağazalardan, yüzde 17’si alışveriş merkezlerinden, yüzde 16’sı ise süpermarketlerden alışverişlerini gerçekleştiriyorlar.

• Gelecek 12 ayda online olarak alınması mümkün olan ürünler sorulduğunda,  büyük olasılıkla giyim/aksesuar ürünü satın alırım diyenler yüzde 18’i, alma olasılığım var diyenler ise yüzde 20’yi oluşturuyor.

• Online ürün satın almayı tetikleyen motivasyonlar arasında uygunluk (yüzde 83), fiyat ve ödeme şekli (yüzde 79), çeşitlilik (yüzde 78), yaşam tarzı- çevre (yüzde 65), ve kişisel tavsiyeler (yüzde 46) yer alıyor. Uygunluk cevabını veren katılımcılar, ürünlerin her an ve her yerden ulaşılır olmasını, kasada sıra bekleme zorunluluğunun olmamasını, Türkiye’de mağazası bulunmayan markaların ürünlerini satın alabilmeyi ya da aldıkları ürünleri taşımaya gerek olmamasını online alışverişin avantajları olarak görüyorlar. Fiyat konusunda ise ürünleri karşılaştırmanın kolaylığı tüketicileri online alışverişe yönlendiriyor.

 

  

•Buna karşılık, online alışveriş yapmayı engelleyen bariyerler arasında uygun olmaması (yüzde 88), fiyat ve ödeme şeklinin zorluğu (yüzde 85), ürün çeşitliliğinin azlığı (yüzde 75), yaşam tarzı- çevre (yüzde 85), ve kişisel tavsiyelerin azlığı (yüzde 77) yer alıyor. Çoğunlukla verilen yanıtlar satın almadan önce ürünü görememek ya da ürüne dokunamamak, geçmiş alışkanlıklar, ürünü deneme isteği, online ödeme sistemine güvensizlik,  offline alışverişin sevilmesi, online perakende firmasına duyulan güvensizlik ya da online’da karşılaşılacak sorunlarla ilgili danışacak birinin olmayışı gibi bariyerleri içeriyor.

  

Online araştırma kaynaklarının başında arama motorları ve mağazaların web siteleri geliyor

Araştırmaya katılanların yüzde 28’i düzenli olarak ürünleri internetten araştırırken, yüzde 49’u ise bazen araştırdığını söylüyor. Giyim ve aksesuar ürünlerini araştıranların kullandığı kaynakların yüzde 87’sini online, yüzde 65’ini offline kaynaklar oluşturuyor. Alışveriş öncesi online kaynakları kullananların yüzde 41’i arama motorlarını, yüzde 40’ı mağaza web sitelerini, yüzde 33’ü ise markaların web sitelerini inceliyor. Offline kaynakları kullananların ise yüzde 30’u TV reklamlarından, yüzde 28’i arkadaşlarından, yüzde 27’si ürün kataloglarından ve diğer bir yüzde 27’lik grup ise mağazalardaki satış görevlilerinden görüş aldıklarını belirtiyor. Konuyla en ilgili kaynaklar sorulduğunda ise, online yüzde 65’i, offline yüzde 34’ü oluşturuyor. Bu kaynaklar; online’da arama motorları (yüzde 13), offline’da ise mağazadaki satış görevlileri (yüzde 8).

Online’da bulunması beklenen bilgilerin başında fiyat bilgisi ve ürünlerin resimleri geliyor

Tüketicilere alışveriş öncesi ya da alışveriş sırasında internette neler bulmayı bekledikleri sorulduğunda, çoğunluk ürünlerle ilgili fiyat bilgilerinin ve ürün resimlerinin mutlaka bulunması gerektiğini düşünüyor. Ürün özellikleri ve üretici firma hakkındaki bilgiler de online’da bulunması beklenen diğer konular.

 

Araştırma hakkında
Google ve TNS işbirliğiyle gerçekleştirilen CPG / Retail: Understanding the Consumer Purchase Journey – Turkey Araştırması örneklemi, Türkiye’deki 14 yaş üstü internet kullanıcılarından oluşmaktadır. 1000 kişiyle yapılan bu araştırmadaki bilgiler online anket ve telefon görüşmesi yöntemiyle toplanmıştır. Elde edilen sonuçlar, 14 yaş üstü nüfusun yüzde 41’ini yansıtmaktadır. Katılımcılara ait sosyo-demografik bilgilere bakıldığında, bu araştırmaya katılanların yüzde 67’si 14-34 yaş grubunda yer alıyor. Katılımcıların yüzde 61’i erkek, yüzde 39’u ise kadınlardan oluşuyor. Orta gelir grubuna üye kişiler yüzde 53’lük oranla araştırmanın çoğunluğunu oluşturuyorlar. Katılımcıların yüzde 56’sının hane halkı sayısı 4 ve 4’den daha fazla. Ortalama olarak yıllık online harcamalar ise 300 TL civarında.

(Starcom MediaVest Group CONNECTED – http://bit.ly/w0xZR3 )
 

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.