MediaCat

Trump protestoları stratosfere ulaştı

ASAN, 45. ABD Başkanı’nı eleştirmek konusunda çığır açtı.

Trump protestoları stratosfere ulaştı

Gezegenimizin atmosferindeki ikinci katman olan Stratosfer, geçtiğimiz birkaç yılda sıradışı olaylara ev sahipliği yaptı. Tüm atmosferin kütlesinin yüzde 20’sine ev sahipliği yapan bu tabakada yaşanan rutin hava olayları dışında akla ilk gelen olay elbette ki Red Bull’la olan işbirliği içerisinde kendisini 39 kilometreden Dünya yüzeyine bırakıveren Felix Baumgartner’dı. Stratosfer, dün itibarıyla yepyeni bir suni vakaya daha sahne oldu.

Trump protestoları stratosfere ulaştı

Uzay keşiflerinin kendin yap (DIY) ekolüne uygun olarak gerçekleştirilebilmesi için çalışan The Autonomous Space Agency Network (ASAN), Donald Trump‘a dün itibarıyla ilettiği çarpıcı bir tweet’le başkanı eleştirenler kervanına çok yüksek perdeden giriş yapmış oldu. Uzayda gerçekleşen ilk protesto olarak kayıtlara geçmesi muhtemel olay başkanın “mention”landığı şu tweet’e dayanıyor.

“@realDonaldTrump LOOK AT THAT, YOU SON OF A BITCH.”
“@realDonaldTrump Adın batmasın be adam şuna bir bak.”

Overview Effect

İlk etapta ilgili tweet’in ABD Başkanı’nı hedef alan sayısız hakaretten biri olduğunu düşünebilirsiniz ancak bu protesto ilk bakışta görüldüğünden biraz daha derinlikli. Öyle ki bu tweet, uzay yolculuğu yapan astronot ve kozmonotlarda görülen ve sıklıkla Dünya’nın yörünge veya Ay yüzeyinden bir bütün halinde görülmesiyle yaşanan bilişsel bir dönüşüm olan Overview Effect’e atıfta bulunuyor. Daha spesifik olarak söylemek gerekirse; 1971 yılında gerçekleşen Apollo 14 görevinde yer alarak “Ay yüzeyinde yürüyen altınca insanoğlu” unvanını elde eden ve geçtiğimiz yıl hayatını kaybeden astronot Edgar Mitchell’ın Dünya’ya geri döndükten sonra sarf ettiği şu sözlere:

“Anında küresel bir farkındalık, insan odaklılık bilinci kazanıyor; dünyanın mevcut durumuna dair yoğun bir memnuniyetsizlik duyuyor ve bunun hakkında bir şeyler yapma zorunluluğu hissediyorsunuz. Oradan, Ay’dan bakınca uluslararası siyaset aşağılık bir şey olarak görünüyor. Siyasetçinin birini yaka paça alıp çeyrek milyon mil sürükleyip Ay’a getirmek ve ‘Adın batmasın be adam, şuna bir bak’ demek istiyorsunuz.”

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.