MediaCat

TRT’nin yeni kanalının ismini vatandaşlar koyacak

TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin, İzmir merkezli kurulan ‘turizm, belgesel’ kanalının ismini, Türk halkının belirleyeceğini söyledi…

TRT’nin yeni kanalının ismini vatandaşlar koyacak

TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin, İzmir merkezli kurulan ‘turizm, belgesel’ kanalının ismini, Türk halkının belirleyeceğini söyledi.

Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde düzenlenen TRT’nin yeni ‘turizm, belgesel’ kanalının açılış töreninde konuşan Şahin, kanalın ismini ve logosunu belirlemek istediklerini; ancak farklı teklif geldiği için bir türlü karar veremediklerini kaydetti. Bunun üzerine kanalın ismini belirleme işini halka bıraktıklarını anlatan Şahin, "TRT logosunun altında turizm ve belgesel isimleri 8,5 saniye aralıklarla dönüyor. Ama kanalın ismini Türk milletine koydurmak için web sayfamızdan, e-posta ve mektuplardan gelecek isimleri bekliyoruz. Bu kanalın ismini yine sizler en güzel şekilde koyarsanız tatil, artı hediyelerimiz olacak.
 
Amacımız interaktif televizyonculuk yapmak. Sadece düğmelerle beraber değil, bu kanalın içeriğini yine sizler belirleyeceksiniz." dedi.
 
TRT’nin profesyonel bir ekibi olduğunu; 400 yapımcının 50 değişik konuda her yıl 200 civarında belgesel ürettiğini aktaran İbrahim Şahin, 5 yıl süreyle hiç belgesel çekmemeleri halinde bile tekrar yayın yapmadan 24 saat kesintisiz tanıtım yapabileceklerini kaydetti.
 
TRT Genel Müdürü olduğunda ‘bu personelle 40 kanal yönetiriz’ dediğini hatırlatan İbrahim Şahin, "Uyuyan devin üzerindeki tüyleri silkmemiz lazım. Zaman zaman beni eleştirdiklerinde ‘bu personelle 40 kanal yönetiriz’ dediğimizde biraz ti’ye alındık.
Ama yavaş yavaş 40’a doğru gidiyoruz. Turizm, belgesel kanalımız 10. kanalımız. Çok kısa bir zaman içinde müzik kanalımız da olacak." şeklinde konuştu. Daha sonra kürsüye çıkan TRT’den Sorumlu Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ise, kanalın isminin ‘Renk’ olması yönünde Türkiye Gazeteciler Federasyonu Başkanı Atila Sertel’in öneri sunduğunu; kendisinin de bunu benimsediğini kaydetti.
           
Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ise, yeni belgesel kanalın tanıtım açısından önemi üzerinde durdu.Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ise, son günlerde ‘açılım’ kelimesinin mode olduğunu; bu anlamda TRT’nin de çok büyük açılımlar yaparak Türk halkının kültürel vizyonuna bilgi ve görüntülerle takviye ettiğini aktardı.
           
Konuşmaların sonunda program belgesel yapımcıların bilgi ve birikimlerini aktarmasıyla devam etti. Programda; TRT’den Sorumlu Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, İzmir Valisi Mustafa Cahit Kıraç, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Aydın Valisi
Hüseyin Avni Coş, Isparta Valisi Ali Haydar Öner, Muğla Valisi Ahmet Altıparmak ve Manisa Valisi Celalettin Güvenç de hazır bulundu.

Kaynak: www.medyatava.com

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.