Tofaş, 40. Yılını Kutladı

Tofaş’ın Bursa’daki yılda 400 bin adet araç üretim kapasiteli dünya standartlarındaki modern fabrikasının, 12 Şubat 2011’de ilk olarak üretime başlamasının 40. yılı kutlandı.

15.02.2011 - 00:00 | MediaCat

Tofaş Bursa’daki yılda 400 bin adet araç üretim kapasiteli dünya standartlarındaki modern fabrikasının, 12 Şubat 2011’de ilk olarak üretime başlamasının 40. yılı kutlandı. Tofaş Fabrikası, İlk olarak 12 Şubat 1971 tarihinde zamanın Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay, Başbakan Süleyman Demirel ve Genelkurmay Başkanı Memduh Tağmaç ile birlikte çok sayıda üst düzey yetkilinin katılımıyla üretime başlamıştı. Tofaş yılda sadece 20 bin adetlik üretim kapasitesiyle, 600’a yakın çalışanıyla mütevazi bir fabrikada; ilk üretime Murat, yani Fiat 124 modeliyle başlamıştı.
 
Tofaş, yani TÜRK OTOMOBİL FABRİKASI adında Türk ibaresi geçen tek Türk otomobil üreticisi olarak bu yıl kuruluşunun 43.; üretime başlamasının 40. yılını kutluyor. Yılda sadece 20 bin adetlik üretim kapasitesiyle, 600’a yakın çalışanıyla mütevazi bir fabrikada; ilk üretime Murat, yani Fiat 124 modeliyle başlayan Tofaş, günümüzde 400 bin üretim kapasitesiyle, 7 bini aşkın çalışanıyla, 80’den fazla dünya ülkesine ihracat yapabilmesiyle otomotiv sektörünün dikkat çekiyor.
 
Tofaş’ta ilk kuruluşundan bu yana beyaz ve mavi yaka olarak baktığımızda toplam 31 bin kişiye çatısı altında iş imkanı sağlamış ve sağlamaya devam eden Pandır, geniş bayii ağını da eklediklerinde istihdama olan katkılarının çok daha iyi anlaşılacağının altını çizdi.
 
Bundan 40 yıl önce dönemin Başbakanı Süleyman Demirel, “Tofaş karma ekonominin zaferidir” ve dönemin Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay’ın “Bursa; ipeği, havlusu, merinosu ve bıçaklarıyla meşhurdur ama artık Bursa denince akla Murat 124 gelecektir” açıklamalarını hatırlatan Pandır, “Bugün Bursa dediğinizde akla Türkiye’nin otomotiv sektörünün kalbi olan güçlü bir şehir ve aynı zamanda bu şehrin can damarı olan Tofaş gelmektedir” diyerek sözlerini tamamladı.
 
FABRİKANIN AÇILIŞ GÜNÜ-12 ŞUBAT 1971
 
Fabrikanın inşaat ve tesisatı büyüklüğüne nisbetle 22 ay gibi kısa bir devrede ikmal edilerek, 12 Şubat 1971 Cuma günü büyük bir törenle resmen işletmeye alındı. Açılış merasiminde Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay, Başbakan Süleyman Demirel, Genel Kurmay Başkanı Orgeneral Memduh Tağmaç, bir kısım bakanlar ; komutanlar banka umum müdürleri, Bursa Valisi ve yöneticileri ve kalabalık bir davetli grubu hazır bulundular.
 
Töreni Bursa Valisi bir konuşma ile açtı. Bunu Tofaş İdare Meclisi Başkanı sıfatıyla Bay Vehbi Koç’un ve Fiat İdare Meclisi Başkanı Umberto Agnelli’nin, Sanayi Bakanı Selahattin Kılıç’ın ve en sonra da Süleyman Demirel’in konuşmaları takip etti. Reisicumhurun kestiği kurdele ile tesisin resmi töreni ikmal edilmiş oldu. Tofaş’ın kurulmasında, arsasının satın alınmasından ve Bursa’nın sanayileşmesinde gösterdiği gerçekten olağanüstü gayretleri nedeniyle bir cemile ve hatıra olmak üzere imal edilen ilk otomobil Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Abdi Biçen’e armağan edilmiştir.

MURAT ADININ KONUŞU

Oluşturulan jüri, 5 muhtelif isim üzerinde durdu. Fabrikanın yanından geçen çaydan ilham alınarak (Nilüfer), Bursa’nın ova üzerinde kurulu bulunduğu gözönünde tutularak (Ova), yine Bursa’nın ipekçiliğinden hareketle (Koza) , eteklerine yaslandığı (Uludağ) ve nihayet Bursa iline bir zaman ismini vermiş olan Murad-ı Hüdavendigar-ı akla getiren (Murat) isimleri en beğenilen 5 isim oldu. İtalyanlar, onların da tarihlerinde adı geçen bir generali hatırlatan Murat ismini tercih ettiler ve İdare Meclisi kararı ile fabrikanın imal ettiği otomobiller bu suretle "Murat-124" oldu.
 
İlk Murat 124, 56 bin 964 TL’lik satış fiyatına sahipti.
% 67 yerlilik oranı vardı.
İlk yılında 7835 adet üretildi.
 
MURAT 124’TEN MURAT 131’E GEÇİŞ

Tofaş, Şubat 1971’de başlattığı Murat 124 otomobillerinin üretimini, Haziran 1976’ya kadar sürdürmeyi ve Temmuz 1976’dan itibaren de bu modelin yerini alan 131 modele geçmeyi programlamıştır.

Bilahare, Murat 131 modeli otomobil üretimini öngören 7/12552 sayılı kararname, 17.9.1976 tarihinde Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. Böylece sürdürülen Murat 124 otomobili üretimine 28.12.1976 tarihinde son verilmiş ve aynı tarihte son ve 134.867’nci Murat 124 banttan çıkmış, ilk Murat 131 banta girmiştir.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.