TNT, ilk ‘yeşil’ deposunu Hollanda’da açtı

TNT Ekspres çevre yatırımlarının meyvelerini topluyor. 'Yeşil' depolarda sürdürülebilir çözümlerin...

06.11.2008 - 13:36 | MediaCat

TNT Ekspres çevre yatırımlarının meyvelerini topluyor. ‘Yeşil’ depolarda sürdürülebilir çözümlerin benimsenmesiyle yüzde 70’ten fazla enerji tasarrufu sağlıyor.

TNT, karbondioksit üretmeyen ilk deposunu, Hollanda’nın Veenendaal kentinde açıldı. Resmi açılışını TNT Posta Yönetim Kurulu Üyesi ve Grup İdare Müdürü Harry Koorstra’nın yaptığı depo, TNT’nin dünya genelindeki çevre programı Planet Me kapsamında kuracağı ‘yeşil’ binaların ilki. Küresel posta ve ekspres taşımacılık devi TNT, 65 ülkede 3 milyon metrekareden fazla binasının karbondioksit salımını kısıtlamayı planlıyor.

Çarpıcı dış görünümü ile çevresindeki iş yerlerinden ayrılan bina, olabildiğince çok gün ışığını alarak, kullanılan yapay ışığı kısıtlamak üzere tasarlandı. 300’den fazla güneş paneli, ışığı toplayıp enerjiye dönüştürerek binanın kendi enerjisini sürdürülebilir yöntemlerle üretmesini sağlıyor. Isıtma ve soğutma için ise yer altı suları kullanılıyor. Binanın kullanımı sırasında hiç karbondioksit üretmemesini hedefleyen TNT, bu proje için VolkerWessels inşaat şirketi ile işbirliği yaptı. Ortak çalışmalar sonucunda, ekolojik tuvaletlerin temizliği için yağmur suyu kullanılmasından düşük tüketimli kahve makineleri ve geri dönüştürülebilir mobilyalara kadar pek çok yaratıcı çözüm geliştirildi. Asfalt işleri için kullanılmış cüruftan yararlanılırken kağıt atıkları ve geri dönüştürülemeyen atıklar için daha büyük konteynırların kullanılmasıyla, boşaltma aralığı da uzatıldı.

Bu yöntemlerin ve önlemlerin tek bir işyerinde birleştirilmesi sayesinde, sıradan depolara göre yüzde 70’ten fazla enerji tasarrufu sağlandı. VolkerWessels, TNT’nin “yeşil” deposunun başka sürdürülebilir işyeri sahipleri için örnek teşkil ederek aynı çözümlerden yararlanmalarını bekliyor. Ekim ayı ortalarında faaliyete geçen “yeşil” depo Veenendaal ile çevresine posta dağıtımı işlerini yürütecek.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.