TNS reyting ölçümlemesini nasıl yapacak?

Türkiye’de uzun süredir tartışma konusu olan reyting ölçüm sisteminde somut adım atıldı.

20.12.2011 - 00:00 | MediaCat

TİAK’ın yaptığı açıklamada yeni dönemde TV İzleme ölçümü için sözleşme imzalayan TNS Piyasa Araştırma ve Danışmanlık Ticaret A.Ş. ile çalışmaların sürdürüleceği belirtilmişti.

Yarından itibaren, karar neticesinde başlatılan süreç ve TNS verisi hazır olana kadar geçecek zamanda kullanılacak metodoloji ile ilgili bir yol haritası belirlemek üzere önde gelen medya planlama ve satın alma ajansları, reklamveren ve kanal temsilcileriyle acil toplantı yapılacak.

TNS’nin reyting ölçümüne başlaması mart ayını bulacağı için yarınki toplantıda 3 aylık kaosun nasıl yönetileceği konuşulacak ve TNS verisinin planlanandan daha öne çekilmesi için yapılabilecekler planlanacak.

Reyting ölçümü yarından itibaren durdurulacağı için Aralık ayının son 10 gününde de 10-20 Aralık verisi paylaşılacak. Dolayısı ile ölçümün kesilmesi itibari ile ay sonuna kadar olan planların spot karşılığında reyting verisi sağlanmış olacak.

Türkiye’de uzun süredir tartışma konusu olan reyting ölçüm sisteminde somut adım atıldı.

Televizyon izleme araştırmalarını organize eden ve denetleyen Televizyon İzleme ve Araştırmaları AŞ (TİAK), yeni dönem için TNS Piyasa Araştırma, Danışmanlık ve Ticaret AŞ ile sözleşme imzaladı.

Reyting ölçümleri ekim ayından itibaren 1 yıl süreyle TNS tarafından yapılacak. Şirket, ölçüm için oluşturulacak örneklemin Türkiye’ye orantısal olarak dağıtılması ve tüm grupları temsil eder nitelikte olması için 81 ilin tamamını kapsayan Veri Tabanı Araştırması yapacak.

Bugüne kadar 34 ilde kurulmuş olan panel sayısı 40 il olarak genişletilecek. 2 bin 500 hane üzerinde gerçekleşen ölçüm ise 3 bin 500 haneye yükseltilecek. TNS ile yapılan ölçümleme çalışmasıyla başlanacak olan bu dönemde ilk yıl 21 kanal raporlanacak.

Dün TİAK’ın Üsküdar Kılıç Yalı’daki merkezinde gerçekleşen imza töreniyle televizyon izleme ve araştırma ölçümleri eylül-ekim ayından itibaren 1 yıl süreyle TNS şirketine verildi.

İmza törenine TİAK Yönetim Kurulu Başkanı Hidayet Karaca, TİAK Yönetim Kurulu Başkan Vekili Reklamcılar Derneği temsilcisi Demet İkiler, Reklamverenler Derneği temsilcisi Gizem Keçeci ve TNS Piyasa Araştırma, Danışmanlık şirketi yetkilileri katıldı.

Televizyon izleme araştırmalarını denetlemek amacıyla 1992 yılında kurulan TİAK, 2010 yılı sonuna kadar faaliyetlerini gönüllülük esasıyla sürdürmüştü. Reyting ölçümleri ise hep skandallarla gündeme gelmişti.

Yapım şirketlerinin evinde ölçüm cihazı bulunan deneklere para ödedikleri, bazı deneklerinde kadrolu oldukları tespit edilmişti. Sadece İstanbul’da 1999′dan beri yani 10 yıldır değiştirilmeyen 8 deneğin ismine ulaşılmıştı. 2010 tarihinden itibaren anonim şirket kimliğine kavuşan TİAK ilk toplantısını bu yılın başında gerçekleştirmişti.

Toplantıda Televizyon Yayıncıları Derneği Başkanı Hidayet Karaca başkan seçilmişti. Reyting ölçüm sistemini sağlıklı ve çağdaş bir yapıya kavuşturmayı amaçlayan TİAK sadece reyting noktasında değil, yayıncıları, reklamvereni reklamcıyı ilgilendiren her konudaki sorunları ortadan kaldırmayı hedefliyor.

(Zaman)

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.