Time dergisi en etkili 100 ismi açıkladı

Time Dergisi 2010 yılının en etkili 100 ismini belirledi. Listenin başında bulunan "liderler" kısmında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 17. sırada bulunuyor...

30.04.2010 - 00:00 | MediaCat

Time Dergisi 2010 yılının en etkili 100 ismini belirledi. Listenin başında bulunan "liderler" kısmında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 17. sırada bulunuyor.

Time dergisinin yayımladığı listede "liderler" bölümünde 25, "kahramanlar" bölümünde 25, "sanatçılar" bölümünde 25 ve "düşünürler" bölümünde 25 olmak üzere dünyanın toplam 100 en etkili ismi yer alıyor.

Erdoğan ile ilgili açıklamasında onu "hayatta kalmayı başaran" biri olarak niteleyen Time, ayrıca Başbakan’ın "sıkı bir Müslüman, sert sözlü bir eski futbolcu" olduğuna dikkat çekti. Erdoğan’ın İstanbul Belediye Başkanlığı yaptığını ve ayrıca "laik mahkemeler" tarafından hapse atıldığını belirten Time, hapisten daha da güçlenerek çıktığını vurguladı.

Erdoğan’ın, "İslamcılıktan" dolayı yasaklanan 3 partide yer aldığını da kaydeden ünlü dergi, AK Parti’yi ise Batı yanlısı ve iş/ticaretten yana bir platform üzerine kurduğunu ifade etti.

İlk olarak 2003 yılında Başbakan seçildiğini aktaran Time, Erdoğan’ın ikinci kez seçildikten sonra ise bu gücünü bazen "Müslümanların küresel sözcüsü gibi" kullandığını savundu. Dergi ayrıca Erdoğan’ın İsrail’i açıkça eleştirdiği, Hamas’la anlaşmadan yana olduğu ve ABD’nin İran’a yaptırım uygulanması çağrılarına karşı olduğuna dikkat çekti.

Time, Erdoğan için son olarak "NATO’nun tek Müslüman ve heyecanlı seküler demokrasisinin lideri olarak, Erdoğan huzursuz bölgeyi yeniden şekillendirme potansiyeline sahip" ifadelerini kullandı.

Time dergisinin yayımladığı listede "liderler" bölümünde 25, "kahramanlar" bölümünde 25, "sanatçılar" bölümünde 25 ve "düşünürler" bölümünde 25 olmak üzere dünyanın toplam 100 en etkili ismi yer alıyor.

Time’ın en etkili 100 kişilik listesinin liderler kategorisindeki ilk 10 isim ise şu şekilde oluştu:

1.Luiz Inácio Lula da Silva
2. J.T. Wang
3.Admiral Mike Mullen
4.Barack Obama
5.Ron Bloom
6.Yukio Hatoyama
7.Dominique Strauss-Kahn
8.Nancy Pelosi
9.Sarah Palin
10.Salam Fayyad
11. Jon Kyl
12. Glenn Beck
13. Annise Parker
14. Tidjane Thiam
15. Jenny Beth Martin
16. Christine Lagarde
17. Recep Tayyip Erdogan
18. General Stanley McChrystal
19. Manmohan Singh
20. Bo Xilai
21. Mark Carney
22. Sister Carol Keehan
23. Sheik Khalifa bin Zayed al-Nahyan
24. Robin Li
25. Scott Brown

Listenin "Kahramanlar" kategorisinde ilk beşi sırasıyla Bill Clinton, Kim Yu-Na, Mir-Hossein Mousavi, Ben Stiller ve Temple Grandin oluştururken, "Sanatçılar" kategorisinin ilk beşinde ise şu isimler yer aldı: Lady Gaga, Conan O’Brien, Kathryn Bigelow, Oprah Winfrey, Valery Gergiev.

"Düşünürler" kategorisinin ilk beşini ise Zaha Hadid, Elizabeth Warren, Douglas Schwartzentruber ve Larry Kwak, Michael Pollan ile Atul Gawande oluşturdu.

Kaynak: Cihan

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.