THY’nin viral başarısının sırrı

Bir video 9 günde 100 milyon kez nasıl izlenir?

12.12.2013 - 16:39 | Ozan Mert

Türk Hava Yolları dün akşam attığı tweet’te yeni Messi vs. Kobe filminin 100 milyon izleyiciye ulaşmış olduğunu duyurdu. Film, internette dolaşıma girdikten iki gün sonra 20 milyon, altı gün sonra da 77 milyon izleyiciye ulaşmıştı.
Filmin bu görkemli performansı ilk bakışta, kendi kendini açıklayan bir durum gibi gözükebilir. Sonuçta film zaten çok izlenmiş ve yaygınca beğenilmiş bir filmin devamı niteliğindedir, dünyaca ünlü iki sporcuyu bir araya getirmiştir ve bunların içindeki rekabet ruhunu sevimli bir şekilde yeniden kurmuştur, vs.
Ama Mashable’dan Sam Laird’in haberi durumun bu kadar basit olmadığını hatırlatıyor. Anlaşılan o ki Messi ve Kobe’nin ‘Selfie’ yarışının ardında uzmanca gerçekleştirilmiş bir online strateji var.

[youtube]http://youtu.be/jhFqSlvbKAM[/youtube]

Seeding

THY bu yeni film için CrispinPorter + Bogusky ile çalıştı. Filmi yaratan ajans da kendi namına PlaidSocialLabs isimli Utah’lı bir online reklam ajansıyla anlaşmış. Bu ajansın yaptığı şey ise YouTube’da etki odakları olarak varlık gösteren popüler kullanıcıları bulup, bunların, THY filmini belli bir ücret karşılığında kendi kanallarına yüklemelerini sağlamak.
Bu yapılana ‘seeding’ deniyor. PlaidSocialLab’in kurucusu Ricky Ray Butler, çok hızlı bir şekilde yayılması amaçlanan viral filmlerin bir seeding programı olması gerektiğini savunuyor. “Bu bir dalga etkisi görünümü veren bir süreç. Büyük kitleleri olan sanal önderleri belirleyip videoya erişimin artmasına katkıda bulunmaları için para ödüyoruz. Bunlar aracılığıyla birçok başka insan videoyu izliyor ve biz masraf etmeden paylaşıyorlar.”

Butler, bu tip önderlere ödenen meblağlar hakkında detaya girmiyor. Ama bunlardan en üst düzey olanların tek bir video için binlerce dolar alabildiğini söylüyor. Öte yandan bu insanlara bir kez, tıklanma veya diğer ölçütlere bakılmaksızın, ödeme yapılıyor.
THY filmi için işbirliği yapılan YouTube kullanıcılarından biri LindseyStirling. Müzisyen olan bu şahsın 3.7 milyon takipçisi var ve videoları toplamda 491 milyon kez izlenmiş. Stirling 4 Aralık tarihinde YouTube’a yüklediği bir videonun ayrıntılarınaTHY filminin linkini eklemiş. Videonun sonunda açılan bir pencerede filmden kesitler görülürken Stirling hava yolu şirketinin yeni “süper havalı” filminden bahsediyormuş.

Bir başka popüler YouTube kullanıcısı devinsupertramp, 3 Aralık’ta yüklediği bir video kapsamında THY filmini tanıtmış. 1.6 milyon takipçisi olan kullanıcı, yüklediği videonun ayrıntılarında filmin linkini paylaşıp, “Selfie Savaşları! Müthiş bir şey, bir göz atın!” demiş.
Butler, YouTube’u reklam amaçlı kullanmanın incelik gerektiren bir iş olduğunu söylüyor. Görünüşe bakılırsa Stirling gibi kullanıcılar sadece kendilerinin de hoşuna giden videoların sözcülüğünü yapıyorlar.

Kaynak: Mashable

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.