THY yatırımcıyı da uçurdu

Türk Hava Yolları'nın (THY) mali tablolarına göre, yılın ilk 9 aylık döneminde esas faaliyet kârı...

12.11.2010 - 00:00 | MediaCat

Türk Hava Yolları’nın (THY) mali tablolarına göre, yılın ilk 9 aylık döneminde esas faaliyet kârı ise yüzde 15 azalışla 546 milyon TL olarak gerçekleşti. Söz konusu dönemde THY’nin net kârı ise 256 milyon TL oldu.

THY’den yapılan yazılı açıklamada, Türk Hava Yolları’nın 2010 yılının ilk 9 ayına ait konsolide mali tabloları İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’na gönderilerek açıklandığını bildirdi. Açıklamada, satış gelirlerinin yüzde 22 artışla 6.3 milyar TL’ye ulaşırken tarifeli hizmet gelirlerinin yüzde 80’i dış hatlardan, yüzde 20’si ise iç hatlardan elde edildiği belirtildi. Açıklamada, mali tablolara göre ilk dokuz aylık dönemde esas faaliyet kârı ise yüzde 15 düşüşle 546 milyon TL ve net karı ise 256 milyon TL olduğu kaydedildi.

YOLCU SAYISINDA YÜZDE 18 ARTTI
Açıklamaya göre, yılın ilk 9 aylık döneminde arzedilen koltuk kilometre (AKK) yüzde 17 ve ücretli yolcu kilometre (ÜYK) yüzde 23 artış sağlındı. Yolcu sayısı yüzde 18 artışla 22 milyona, taşınan kargo ise yüzde 41 artışla 228 bin tona ulaştığı ilk 9 aylık dönemde, yolcu doluluk oranı ise 3.4 puan artışla yüzde 74.2 olarak gerçekleşti.

Açıklamada, “Eylül ayı itibariyle filomuza katılmaya başlayan geniş gövde uçaklarımız ile business class segmentinde gücümüzü pekiştirmek suretiyle birim gelirlerimizde artış hedeflemekteyiz” denildi. Açıklamada, söz konusu geniş gövde uçaklarının, uzun hatlarda geniş bir kargo ağını ve artan kargo gelirini de beraberinde getireceği kaydedildi. Açıklamada, “Hedeflerimizin üzerinde elde etmiş olduğumuz 2010 yılındaki mali ve operasyonel sonuçlarımız, 2011 yılındaki büyüme hedeflerimize ulaşacağımız konusunda önemli bir göstergedir. Bu çerçevede, karlılığımızdan ödün vermeden uzun vadeli büyüme stratejimizi uygulamaya devam edeceğiz” ifadeleri kullanıldı

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.