Televizyon güç kaybediyor

Dünyanın en büyük reklamverenlerinden biri olan Unilever’den yapılan açıklamaya göre

20.09.2005 - 00:00 | MediaCat

Dünyanın en büyük reklamverenlerinden biri olan Unilever’den yapılan açıklamaya göre şirketin geleneksel televizyon reklamları için kullandığı reklam bütçesi son üç yılda yüzde 20 oranında düşmüş durumda. Bu düşüşün süreceği tahmin ediliyor.

Britanya’nın Cambridge kentinde düzenlenen Kraliyet Televizyon Derneğinin konferansında konuşan uzmanlara göre bu gelişme TiVo ile sembolleşen dijital video kaydedicilerin (Digital Video Recorder-DVR) ve siparişle program izlemenin (on-demand wieving) gittikçe yaygınlaşmasından kaynaklanıyor.

Yapılan tahminlere göre 2012 yılında gerçek zamanlı televizyon izleme süresi yarı yarıya azalacak. Bu süre zarfında geleneksel televizyon reklamcılığı için yapılan harcamaların ise üçte bir oranında azalması bekleniyor.

Unilever’in global medyadan sorumlu başkan yardımcısı Alan Rutherford’a göre izleyici kitlenin gittikçe parçalanması ve televizyon kanallarının çeşitlenmesinin bir sonucu olarak televizyon reklamcılığının gücü azalıyor. Beş yıl önce yaratılanla aynı düzeyde bir etki yaratmak için geleneksel televizyon reklamlarına yüzde 10 daha fazla para harcamak gerekiyor.

Unilever’in bundan sonra ürün yerleştirme gibi alternatiflere yöneleceğini hatırlatan Rutherford’a göre bu televizyonlar için büyük bir tehdit ve bu sorunu çözemeyen televizyonlar ölecek.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.