Teknosa ‘Eskileri’ toplamaya başladı

Teknosa’nın çevre duyarlılığı kapsamında gönüllü olarak başlattığı ‘elektronik atık’ toplama çalışmasında ilk yılda en çok printer ve tüplü televizyon toplandı...

08.02.2010 - 00:00 | MediaCat

Teknosa’nın çevre duyarlılığı kapsamında gönüllü olarak başlattığı ‘elektronik atık’ toplama çalışmasında ilk yılda en çok printer ve tüplü televizyon toplandı.

YIlda 1.3 milyon tüplü TV’nin çöpe gittiği, 328 bin ton elektronik atığın oluştuğu Türkiye’de Diyarbakır ve Van’da toplanan atıklar ülke ortalamasının üstüne çıktı

Teknosa’nın geçtiğimiz yıl gönüllü olarak başladığı ‘atık’ toplama işi 80’lik dedelerin bile TV’lerin evden çıkardı. Teknosa’nın çevre duyarlılığı kapsamında başlattığı ve 65 şehre yayılan mağazalarındaki ‘atık toplama kutuları’ eskiden mahalle aralarında dolaşan eskici arabaları gibi TV’lerle, çamaşır makinalarıyla, printerlarla dolmaya başladı.

Van ve Diyarbakır gibi Doğu illerinde toplanan atıklar Türkiye ortalamasının üzerine çıkarken 80’lik dedelerin bile üşenmeden CRT yani tüplü TV’lerini atık toplama kutularına atmak için getirdiği ve yeni LCD TV alarak evlerine döndüğü görülüyor.

Kadınlar atıyor

Her ne kadar teknoloji ürünlerinin alımına karar verenler erkekler olsa da atık kutularının en iyi müşterileri kadınlar arasından çıkıyor. Van’da mağaza çalışanlarının esnafla birlikte gönüllü olarak pil topladığı belirtilirken Teknosa’nın mağaza çalışanları arasından seçilen ‘Çevre Gönüllüleri’ mesai saatleri dışında bile aktif olarak çalışıyor.

1.3 milyon TV attık

Atık toplama kutularında tonlarca ürün toplanıyor ama Teknosa yetkilileri, bilincin yeni yeni oturmaya başlaması nedeniyle rakamların düşük olduğuna dikkat çekiyor. Yetkililer Türkiye’de her yıl yaklaşık 328 bin ton elektronik atığın oluştuğunu ve bu atıkların yine her yıl yüzde 2 artacağının hesaplandığı bilgisini verdi. Türkiye’de oluşan atıkların yüzde 50’ye yakını beyaz eşya grubuna ait iken, teknolojinin değişmesiyle yılda 41 bin ton CRT TV hurdaya ayrılıyor. Bu da yaklaşık her yıl 1 milyon 300 bin eski TV’nin geri dönüştürülmek ve geri kazanılmak üzere evlerimizden çıkması anlamına geliyor.

Eskici dolaşmayınca…

Teknosa yetkililerinin verdiği bilgiye göre, mağazalarındaki atık kutularına en çok atılan ürünler ise printer, CRT TV, masaüstü bilgisayarlar. Panel ve LCD TV’lerin kullanımının artışıyla evlerdeki eski TV’lerin çıkışının artması bekleniyor. Atık kutularına ilginin altında biraz da eskisi gibi eskicilerin dolaşmaması var. Sokaklardan eskicilerin ayağı kesilince evlerde eski elektronik ve beyaz eşyalar da haliyle sorun olmaya başladı. Teknosa’da yer alan atık kutuları bu anlamda da tüketicinin imdadına yetişmiş durumda.

 

Kaynak: gazetevatan.com

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.