MediaCat

Teknoloji alışverişinde birinci adres, zincir mağazalar

İnterpromedya ve Birleşik Araştırmacılar tarafından gerçekleştirilen Teknoloji Omnibus

Teknoloji alışverişinde birinci adres, zincir mağazalar

İnterpromedya ve Birleşik Araştırmacılar tarafından gerçekleştirilen Teknoloji Omnibus Araştırması, çarpıcı sonuçları ortaya çıkardı.

İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Antalya, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Erzurum, Gaziantep, Konya, Kayseri, Manisa, Samsun, Trabzon’da gerçekleştirilen araştırmada, cep telefonu, bilgisayar, internet veya MP3 çalar gibi bireysel teknoloji ürünlerinden en az birini kullanan 1.338 kişiyle görüşüldü.

Görüşülen kişilerin 1 yıl içinde satın almayı düşündükleri teknolojik ürünlerin başında yüzde 24,5 oranı ile cep telefonu ilk sırayı alırken, ikinci sırada yüzde 13,3 ile masa üstü bilgisayar, ardından % 12,3 dijital fotoğraf makinesi, yüzde 12,1 taşınabilir bilgisayar, yüzde 10,3 Plazma TV, yüzde 9,2 MP3 çalar yer alırken, yüzde 1,1 ile el bilgisayarı son sırada yer alıyor.

Araştırma sonuçlarına göre yüzde 41 oranı ile teknoloji ürünleri satan zincir mağazalar, tüketicinin alışveriş yapmayı tercih ettiği satış noktalarının başında geliyor. İlgili marka bayileri ise yüzde 39 ile ikinci sırada yer alırken, toptan ucuz satış yapılan iş merkezleri ve semtinde teknoloji ürünleri satan küçük mağazalar dağılımdan ancak yüzde10’ar pay alıyorlar.

İlk akla gelen cep telefonu markası : Nokia
Teknoloji Omnibus Araştırması gösteriyor ki; tüm ev halkında cep telefonu kullanım oranı yüzde 43 iken, hanede hiç kimsede cep telefonu olmaması oranı yüzde 1. 1.338 birey ile yapılan görüşmede akla gelen ilk cep telefonu markası Nokia iken, ikinci sırada Sony Ericsson üçüncü sırada ise Motorola yer alıyor.

TV’de Sony Lider
Televizyon izleme oranı, kullanım alışkanlıkları, eğitimleri ve marka bilinirlikleri gibi birçok veri ortaya koyan Teknoloji Omnibus Araştırması’nda toplam 1.338 bireyin yüzde 24’ü herhangi bir paralı televizyon kanalına abonedir. Teknoloji kullanıcıları sırası ile en çok haberleri, filmleri ve yerli dizileri izlemektedir. Tüketicilerin LCD televizyonda ve plazmada aklına gelen ilk marka Sony’dir.

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.