Teknokadın Projesi başlıyor

Milli Eğitim Bakanlığı, Intel ve Türkiye Fütüristler Derneği, Dünya Kadınlar Günü haftasında ülkemizde kadınların gelişimi için yeni bir eğitim seferberliği başlatıyor

10.03.2011 - 00:00 | MediaCat

Milli Eğitim Bakanlığı, Intel ve Türkiye Fütüristler Derneği, Dünya Kadınlar Günü haftasında ülkemizde kadınların gelişimi için yeni bir eğitim seferberliği başlatıyor. Milli Eğitim Bakanlığı’nın desteğiyle hayata geçirilen TeknoKadın Projesi ile Türkiye’de kadınların bilgisayar korkularını yenmelerine, bilgisayar ve interneti daha etkin kullanabilmelerine ve teknoloji yardımıyla girişimci yanlarını geliştirmelerine yardımcı olmak amaçlanıyor.

Kısa süre önce Kadının Statüsü Genel Müdürlüğünce yayınlanan Türkiye’de Kadının Durumu Aralık 2010 raporu, Türkiye’de kadının konumu hakkında çarpıcı bilgileri ortaya koyuyor. Rapora göre ülkemizde kadınların işgücüne  katılım oranları düşük ve katılım  oranları yıllara göre azalma gösteriyor. Her 100 kadından sadece 12.8’i kendi hesabına ve işveren  konumunda çalışıyor. Kadınların yüzde 51.1’i herhangi bir ücret ya da yevmiye karşılığında, yüzde 34.8’i de ücretsiz aile işçisi olarak çalışıyor. Kentte yaşayan en az lise mezunu genç erkekler arasında işsizlik oranı yüzde 12.6 iken, aynı durumda olan genç kadın nüfusundaki işsizlik  oranı yüzde 20.8. Raporda kadın emeğine vasıf kazandırabilmek için örgün eğitim yanında bilgi ve  beceri geliştirmeye yönelik yaygın eğitime ihtiyaç bulunduğu da vurgulanıyor.

Intel Türkiye tarafından gerçekleştirilen “Bilgisayar Kullanım ve Tutum Araştırması” da, ülkemizde kadınların bilgisayar ve internet konusunda erkeklerin gerisinde olduğunu ortaya koyuyor. Araştırmaya göre erkeklerde internet kullananların oranı yüzde 82 iken kadınların üçte biri hiç internet kullanmadığını belirtiyor. Aynı araştırmaya göre ülkemizde annenin bilgisayar kullandığı hanelerin oranı da sadece yüzde 18.

Bu çarpıcı verilerden yola çıkan Intel ve Türkiye Fütüristler Derneği, Milli Eğitim Bakanlığı desteğiyle Türkiye çapında TeknoKadın adıyla kadınlara yönelik bir eğitim seferberliği başlatıyor. TeknoKadın Projesi ile Türkiye’de daha fazla kadının bilgisayar ve internetle tanışmasına, kadınların teknolojiyi daha etkin kullanarak kendilerini geliştirmelerine ve girişimcilik ruhu kazanmalarına yardımcı olmak, ekonomiye daha etkin katılımlarını sağlamak amaçlanıyor. Ülke ekonomisine de olumlu katkı sağlaması beklenen TeknoKadın Projesi, bugün Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, Intel Türkiye, Orta Doğu ve Afrika Bölge Direktörü Ayşegül İldeniz ve Türkiye Fütüristler Derneği Başkanı Ufuk Tarhan’ın katıldığı basın toplantısıyla duyuruldu.

Her Yaştan Kadın Bilgisayarla Tanışacak, Girişimci Yanını Ortaya Çıkaracak

Türkiye genelinde ilk etapta 7 bölgede 21 ilde başlayacak olan TeknoKadın Projesi kapsamında kendini geliştirmek isteyen her yaştan ve her meslekten kadınlara kapsamlı bilgisayar ve internet kullanımı eğitimleri verilecek. İllerdeki Halk Eğitim Merkezleri’nde gerçekleştirilecek olan uygulamalı TeknoKadın Eğitimleri, “Güvenli İnternet Kullanımı”, “Bilgisayarda Temel Uygulamalar Geliştirme” ve “Teknoloji ve Girişimcilik” başlıkları altında 3 aşamadan oluşuyor. Katılım için okur-yazar olmak dışında herhangi bir önkoşul aranmayan eğitimlerin her bir aşaması birer hafta sürecek ve eğitim süresi toplam 64 saat olacak. Eğitimler, kadınların bilgisayar ile tanışmasını, interneti güvenli bir şekilde kullanmayı öğrenmesini, temel uygulama yazılımlarını kullanabilmelerini ve girişimciliğin temel aşamalarını öğrenebilmelerini sağlayacak şekilde planlandı. Önümüzdeki dönemde eğitim içeriğine girişimcilik konusunda yeni modüllerin eklenmesi ve çevrimiçi eğitimler verilmesi de hedefleniyor. Eğitimlerin sonunda tüm katılımcılara Milli Eğitim Bakanlığı Çıraklık ve Yaygın Eğitim Genel Müdürlüğü sertifikası ve TeknoKadın sertifikası verilecek.

TeknoKadın Eğitimleri 81 İle Yayılacak

2010 yılı Haziran ve Temmuz aylarında İstanbul, Ankara, Erzurum olmak üzere 3 ilde pilot uygulamaları yapılan eğitimler ilk etapta Nisan ayında 7 bölgede, 21 ilde başlatılacak. 2011 yılı için eğitim verilmesi planlanan iller İstanbul, Bursa, Kırklareli, İzmir, Aydın, Denizli ve Mersin olarak belirlendi. Eğitimlerin daha sonra 81 ile yayılması hedefleniyor.

TeknoKadın Projesi’nin tanıtıldığı ve gerçekleştirilen pilot çalışma hakkında bilgi verilen basın toplantısına katılan Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, konuşmasında şunları söyledi:
“Bakanlığım, Fütüristler Derneği ve İntel’in işbirliğiyle hayata geçirdiğimiz üç bileşenli Teknokadın projesinin amacı; kadınları teknolojiyle, bilgiyle ve hayalleriyle buluşturmak…
Ne yazık ki kadınlarımızın teknoloji ile tanışıklık seviyeleri düşük. Hayatın ritmine uymaları için teknoloji ile tanışmalarının şart olduğunu düşünüyoruz. TeknoKadın Projesi ile en büyük hedeflerimizden biri, kadınlarımızı internetle tanıştırarak dünyaya açılmalarını, teknoloji araçlarını kullanarak girişimci sıfatı kazanmalarını sağlamak.”

Basın toplantısında konuşan Intel Türkiye, Orta Doğu ve Afrika bölge Direktörü Ayşegül İldeniz, TeknoKadın Projesi’nin Intel’in Türkiye’de bilgisayarla henüz hiç tanışmamış ya da bilgi düzeyi çok az olan kadınların bilgisayar ve teknolojiyle tanışmasını, bu teknolojilerden etkin şekilde yararlanmalarını sağlamak amacıyla 2006 yılından bu yana Kadın ve Bilişim Platformu altında sürdürdüğü çalışmaların devamı olduğunu söyledi. KAGİDER’in verdiği bilgilere göre kadının iş gücüne katılımı 5 puan artırılırsa, Türkiye’nin yoksulluğunun yüzde 15 oranında azalacağını hatırlatan Ayşegül İldeniz, kadınların iş yaşamına aktif katılımının ülkenin rekabet potansiyelini de artıracağını söyledi. TeknoKadın Projesi’nin Türk kadınının kendini geliştirmesini, özgüvenini artırmasını ve ekonomiye aktif katılımını sağlamaya yönelik önemli bir adım olduğunu vurgulayan İldeniz, “Eğitimlere katılan kadınlar bundan böyle bilgisayar ve interneti korkmadan kullanabilecek, teknolojiyi günlük hayatlarının bir parçası haline getirebilecekler ve evlerinde gösterdikleri mahareti ticaret hayatına da taşıyacaklar. Bunun da onlara çağı yakalama fırsatı vereceğine ve kendilerine güvenlerini pekiştireceğine inanıyoruz. Bir başka değişle, TeknoKadın Projesi ile kadınlarımızın koluna birer altın bilezik takacağız” dedi. İldeniz konuşmasına, “Kadınlarımızın teknolojiyle yakınlaşmasının, bilgisayar ve internetten daha etkin yararlanmalarının ve bu yolla daha üretken hale gelmelerinin, Türkiye ve ülke ekonomisinin gelişiminde büyük rol oynadığına inanıyoruz.” diye devam etti.

Türkiye Fütüristler Derneği Başkanı Ufuk Tarhan da konuşmasında Tekno-Kadın Projesi’nin kadınların hayat oyununda figüranlık yapmalarına son vererek başrole adım atmalarını ve devrim yapmalarını hedeflediklerini belirterek; kadın girişimci ve çalışan oranı yüksek olan ülkelerin refah düzeylerinin üst seviyede olduğuna dikkat çekti. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde yapılan etkinliklerin kadına uygulanan şiddet ve ilgili yasal düzenlemelere odaklanıldığını belirten Tarhan, gerçek bir değişim için daha radikal bir yaklaşım gerektiğinin altını çizerek şunları söyledi: “Kadının hayata etkin-eşit katılımını iyileştirmenin yolu kesinlikle bilişimden geçmektedir. Yeniçağın kazananları arasında yer almak için bilişim algısı ve kullanma yetisi neredeyse okuma-yazmadan daha önemli hale gelmiştir. İşte bu proje kadınları teknoloji konusunda topluma rehber annelere, girişimcilere dönüştürmeye aday devrimsel bir harekettir.”

TeknoKadın Projesi ile ilgili bilgilere çok yakında www.tekno-kadin.org web sitesinden ulaşabilirsiniz.
 

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.