Tekel özelleştirmesinde geri sayım

Özelleştirme İdaresi, Tekel özelleştirmesiyle ilgili çalışmaları tamamlarken, yatırımcılarla ön görüşmeler başlatıldı...

21.09.2007 - 16:53 | MediaCat

Özelleştirme İdaresi, Tekel özelleştirmesiyle ilgili çalışmaları tamamlarken, yatırımcılarla ön görüşmeler başlatıldı. Hem ÖİB hem de Tekel Sigara’nın özelleştirmesinde danışmanlık hizmeti veren Citigroup, yatırımcılarla görüşüyor.

Tekel’in sigara bölümü için, Ekim ayında ihaleye çıkılması planlanırken, bu konudaki son kararı Özelleştirme Yüksek Kurulu verecek. Tekel’in Sigara İşletmelerinin özelleştirmesi varlık satışı yöntemi ile yapılacak. Bu çerçevede, İstanbul, Samsun, Tokat, Adana, Bitlis ve Malatya sigara fabrikaları özelleşecek.

İhalede fabrikalar içinde bulunduğu arazilerle birlikte satılacak. Ancak, İstanbul sigara fabrikasının arazisinin çok değerli olması nedeniyle, söz konusu fabrika için kullanım hakkı verilecek ve intifa süresi tanınacak.

İlk ihalede verilen 1.2 milyar doların üzerine çıkılacağı tahmin edilen üçüncü ihaleyle ilgilenen yatırımcılar arasında, JTI, BAT, Korean Tobacco ve Imperial Tobacco ile bazı yabancı fonlar ve yerli yatırımcılar bulunuyor. İhale sürecinin ise yıl sonuna kadar tamamlanması öngörülüyor.


TEKEL’İN PAZAR PAYI YÜZDE 38-39

Tekel Genel Müdürlüğü’ne ait 3 anonim şirket ve bunlara bağlı 6 fabrika, 56 yaprak ve 2 tuz işletmesi müdürlüğü, 39 baş müdürlük ve 15 bin personel bulunuyor.

12 bin 869’u gıda, 195’i maden iş kolunda olmak üzere toplam 13 bin 64 işçi istihdam ediliyor. Bunlardan 12 bin 12’si daimi işçi kadrosunda yer alıyor. 2006 yılında 199 milyon YTL faaliyet karı elde eden Tekel’in pazar payı da yüzde 38-39 civarında bulunuyor.

kaynak: Ntvmsnbc

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.