TBMM, şiddete hayır kampanyası başlatıyor

TBMM, televizyonda şiddet içerikli yayınlara reklam verilmemesi için

27.02.2007 - 12:01 | MediaCat

TBMM, televizyonda şiddet içerikli yayınlara reklam verilmemesi için kampanya başlatacak. Şiddet içerikli programlara reklam vermeyen firmalar, ürünlerine çıkartma takılarak ödüllendirilecek.

Geçtiğimiz hafta reklam verenler derneği başkanı hakan uyanık’ı dinleyen komisyon’un tutanakları, Milletvekillerinin bu konudan memnun olmadığını ve şiddet içerikli yayınlan reklam verilmemesi konusunda kampanya başlatılmasını talep ettiğini ortaya çıkardı.

Bu talebe olumlu yaklaşan Reklam Verenler Derneği, şiddet içerikli programlara reklam vermeyen firmaların ürünlerine çıkartma takılarak ödüllendirilmesini komisyon ile birlikte gündeme aldı.

Çocuk ve gençlerde artan şiddet olaylarını araştırmak için kurulan TBMM Şiddeti Araştırma Komisyonu ile Reklam Verenler Derneği, şiddet içeren programların belirlenmesi, hangi ürünlere fair play çıkartması takılacağı konusunda ortak çalışmak için prensipte anlaşmaya vardı.

Komisyon Başkanı Halide İncekara, şiddet içeren programların sponsorlarının denetlenmesi ve mallarının boykot edilmesi gerektiğini, tüm bunların topluma, sokakta kapkaç, silah ve kurşun olarak döndüğünü belirtti.