Tarla sanal, değeri gerçek

İnternette çılgınlık seviyesinde oynayanan Farm Ville’ın yaratıcısı Zynga’nın piyasa değeri 4.5 milyar dolara yükseldi...

26.07.2010 - 00:00 | MediaCat

İnternette çılgınlık seviyesinde oynayanı olan, oynayanların para karşılığı sanal ortamda traktör, at, tavuk, benzin aldığı Farm Ville’ın yaratıcısı Zynga’nın piyasa değeri 4.5 milyar dolara yükseldi. ABD’li şirket, Türkiye’deki birçok devi solladı

Sosyal paylaşım platformu Facebook’ta bir çılgınlık halini alan FarmVille ve Mafia Wars gibi oyunların yaratıcısı Zynga’nın piyasa değeri 4.5 milyar dolara yükseldi. Şirketin 44 yaşındaki kurucusu Mark Pincus “internette açık artırma sitesi (eBay), kitap dükkanı (Amazon) ve bir arama motoru (Google) vardı. Fakat internet bundan daha fazla olmalı diyerek şirketi kurdum” derken 4.5 yılda 100 milyon kullanıcıya ulaşan Facebook’un rakamına iki buçuk yılda ulaştıklarını söyledi. İnternet üzerinden çiftçilik yapılmasına imkan veren FarmVille’de kullanıcılar para harcayarak traktör, at, tavuk ve benzin gibi önemli ihtiyaçları satın alabiliyor.

Zynga’nın Texas Hold’em Poker oyunu da yine üyelerin kredi kartı ile chip satın alabildikleri bir sistemle kuruldu ve onun da yüzbinlerce tutkunu var. Bir yıl içinde şirkette çalışan sayısının 375’ten 1000’e çıktığı belirtilirken, bu yıl Zynga’nın 400 kişiye daha iş vereceği açıklandı. Google ve Netscape gibi önemli şirketler de hızla gelişen Zynga’ya 520 milyon dolar yatırım yaptı. Pincus, şirketin FrontierVille gibi oyunlarla büyüyeceğini iddia etse bile oyunların asıl amacının iletişim olduğunu söyledi. Bazı kesimlere göre oyun dünyasının Google’ı olmaya aday Zynga, Haiti depreminde evlerini kaybeden ve yaralananlara yardımda bulundu.

medyatava.com

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.