Tadı değil markası önemli

Tüketicilerin Coca - Cola ile Pepsi arasındaki tercihlerinde aldıkları tadın değil, marka algısının etkili olduğu laboratuvar koşullarında kanıtlandı.

19.10.2004 - 00:00 | MediaCat

Tüketicilerin Coca – Cola ile Pepsi arasındaki tercihlerinde aldıkları tadın değil, marka algısının etkili olduğu laboratuvar koşullarında kanıtlandı.

Texas Houston’daki Baylor College Nörö-Görüntüleme Laboratuvarında yapılan bir deneyde, gözleri bağlı olarak Coca – Cola ve Pepsi içirilen denekler iki ürün arasında belirgin bir tercih yapamadılar. Ancak hangi ürünün hangi markaya ait olduğunu anladıktan sonra, deneklerin dörtte üçü Coca – Cola’yı tercih ettiklerini bildirdi.

Buraya kadar fazla yeni bir şey yok aslında. Bu sonucu ya da gözü kapalı deneme testlerinde Pepsi’nin tercih edildiğini gösteren başka araştırmalar olduğu biliniyor. Ancak bu son araştırmada, bilimadamları nörolojik görüntüleme cihazlarının yardımıyla, deneklerin beynindeki hareketlenmeleri de izleme şansına kavuştu. Buna göre, içtiklerinin Coca – Cola olduğunu anlayan ve tercihlerini bu markadan yana kullanan deneklerin beyinlerinin bazı bölgelerinde büyük bir hareketlenme meydana gelmiş. Bilimadamları bunların, beynin, kültürel bilgi, bellek ve kişisel imajla ilgili bölümleri olduğunu, Coca – Cola markasının buraları harekete geçirdiğini belirtiyor.

Independent’ın haberine göre, marka algısının, kişisel tad alma ve tercihleri nasıl etkileyebildiğini gösteren bu sonuç, reklamların, çocuklardaki yaygın obezite sorununun nedenleri arasında olduğunu savunan görüşe de bir kanıt oluşturuyor.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.