Tabletler, akıllı telefonların yerini mi alacak?

Yeni istatistikler tablet bilgisayarların akıllı telefonların tahtını sarsabileceğini gösteriyor

02.03.2011 - 00:00 | MediaCat

Yeni istatistikler tablet bilgisayarların akıllı telefonların tahtını sarsabileceğini gösteriyor.

eMarketer’ın çeşitli araştırma kuruluşlarından derlediği ve kendi ulaştığı bulgulardan hareketle açıkladığı yeni verilere göre insanlar tabletlere ısındı.

İstatiskiler şu an bu bilgisayarların en yüksek oranda kullanıldığı ve yakın geleceğe dair en belirgin ipucuları verecek ABD pazarına ait. eMarketer’in farklı araştırma kuruluşlarından topladığı veriler ilginç tespitler sunuyor:

Tüketici memnuniyet istatistiği, tabletlerde internet, elektronik posta ve sosyal medya ağı kullanımı için çok olumlu sinyaller veriyor.

NPD Group’un Aralık 2010’da yaptığı tüketici memnuniyet araştırmasına göre, mevcut tablet bilgisayar sahipleri bu cihazlardan oldukça memnun. Üçte ikiden fazlası tablet kullanarak internetten gezinmekten ve elektronik postalarını buradan yönetmekten memnun.

Tablet bilgisayarlar aracılığıyla aynı memnuniyeti sosyal medya ağlarını kullanmaktan memnun olanların oranı ise yüzde 60.

Bu tabletlere sahip olan 10 kişiden biri bu faaliyetleri PC’lerinde tabletlerde yaptıklarından daha az yapar hala gelmişler.

Tabletten memnuniyet seviyeleri akıllı telefondakinden de yüksek.

Bu memnuniyet seviyeleri aynı faaliyetleri akıllı telefonda yapanlardan daha yüksek.

Aralık 2010 tarihli tablet bilgisayar ve akıllı telefon karşılaştırmasına bakıldığında da, tablet bilgisayarlarında interneti kullanmaktan memnun olanların sayısı yüzde 68 iken, akıllı telefon kullananların yüzde 42. Aynı oranlar elektronik postada yüzde 67 iken, akıllı telefonlarda yüzde 59, sosyal ağlarda ise yüzde 60 iken, yüzde 49. Özetle, en başat alanlarda, piyasaya çıkmasından çok kısa bir süre geçmesine karşın tablet bilgisayarlar akıllı telefonlara göre tüketicilerden daha fazla puan alıyor.

35-46 yaş tablet bilgisayar kullanmakta istekli ve cihaza adapte oluyor.

Pew Internet & American Life Project’in 2010 Eylül’de yaptığı araştırmaya göre, tablet sahipliği en çok 18-46 yaşları arasındakilerde yaygın. Jenarasyon X denen 35-46 yaş arası tabletleri, 18-34 yaş arasıyla aynı oranda kullanıyor . Yani yeni elektronik cihazı benimsemede jenerasyon x görece hızlı bir adaptasyon gösteriyor. Bütün yaş gruplarını dikkate aldığımızda ise sahip olma oranı ortalaması yüzde 4. Bu oranın memnuniyet seviyelerindeki olumlu tablo nedeniyle giderek yükseleceği öngörülüyor.

eMarketer bu yıl ABD’de 19.4 milyonu iPAD olmak üzere 24 milyon tablet bilgisayarın, ki bunların satılacağını öngörüyor. Bu veri geçen yılın 2 katı. eMarketer dünya genelinde de bu yıl 43.6 milyon tablet satışı olacağını öngörüyor, 2010 yılında bu rakam 15.7 milyondu.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.