Tablet satışları hızla artıyor

Yıl sonunda, 7 inç ekrana sahip tabletlerin satışlarının neredeyse iki katına çıkarak, 41 milyona ulaşması bekleniyor.

05.10.2012 - 14:57 | MediaCat

IHS iSuppli pazar araştırması şirketi bir rapor yayınladı. Buna göre, satışların yüzde 59’u, ekranı 9 inç olan tablet bilgisayarlardan sağlanıyor. Ancak pazardaki en hızlı büyüme daha küçük formattaki 7 inç ekrana sahip olan ve 2012 sonunda yüzde 32’lik pay sahibi olması beklenen tablet bilgisayarlar. Bu oran 2011’de yüzde 26’ydı.

IHS’e göre yıl sonunda 9 inç ekranlı tablet bilgisayarların satışının yüzde 35 büyümeyle 74.5 milyon olması, 7 inçlik tabletlerin satışlarının ise neredeyse iki katına çıkarak, 41 milyona ulaşması bekleniyor.

Piyasadaki satışların geri kalanını yüzde 9’luk payla 8 inç ekranlı bilgisayarlar oluşturuyor. 5 inç ekrana sahip bilgisayarların satışı yüzden 1’den daha az.

Apple’ın iPad ürünü, 9 inç ekranda tartışmasız lider konumda. Firma, 7 inç ekran tabletleri de bu yılın sonunda piyasaya sürecek gibi görünüyor.

LCD ekran üreticileri atağa geçti

Şu sıralar, küçük ekran pazarının hakimleri Samsung Galaxy ve Amazon Kindle gibi Google Android işletim sistemlerini kullanan tabletler.

Her ikisi de Apple tedarikçisi olan LG ve Samsung, sırasıyla yüzde 42 ve yüzde 38’lik sevkiyat payıyla tabletlerde kullanılan LCD ekranlarda pazara yön veren iki marka.

Ancak birçok Japon firması dahil olmak üzere diğer LCD ekran üreticileri de bu alana kaymaya başlıyor. Küçük ve orta ekranda Japonya’daki üretim kapasitesinin yıl sonuna kadar yüzde 164 artması bekleniyor.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.