Sürekli yeni kalabilmek

Lenovo Pazarlama ve İletişim Direktörü Aysun Karabıyık, pazardaki sürdürülebilir başarılarının sırrını paylaşıyor.

13.06.2018 - 14:19 | CMO Perspektifi

Sürekli yeni kalabilmek

Ürünlerinde dayanıklılık ve özgünlükten ödün vermediklerini belirten Lenovo Pazarlama ve İletişim Direktörü Aysun Karabıyık, Lenovo’nun inovasyon anlayışını şöyle açıklıyor: “Lenovo olarak bizce önemli olan, sürekli yeni bir şeyler çıkarmak değil, yeni kalabilmek. İnovasyona çok inanıyoruz. Bize göre gerçek inovasyon, uzun süre yeni kalabilen yeniliktir.”

Lenovo’nun Türkiye performansıyla başlayalım. 2018 nasıl geçiyor? Yıl sonu hedefleriniz neler?

Seneye güçlü başladık. Türkiye’de 2018 yılının ilk çeyreğinde IDC sonuçlarına göre yüzde 25,4 pazar payı ile Türkiye’de PC pazarının lideri olduk. Pazarın büyük kısmını oluşturan dizüstü bilgisayar pazarındaki liderliğimizi ise yüzde 29,7 gibi yüksek bir oranla yılın ilk çeyreğinde de koruduk. 2017 senesinde 2016’ya göre gelirlerimizi yüzde 20 oranında artırarak büyük bir başarı elde etmiştik. 2018 yıl sonu hedefimiz de bu doğrultuda büyümeye ve gelirlerimizi artırmaya devam etmek.

Teknoloji üreticileri arasında sıkı bir rekabet var. Lenovo da bu rekabette yakın zamanda hatırı sayılır bir konum elde etti. 2015’ten bu yana küresel PC pazarının liderisiniz. Bu başarının sürdürülebilirliğine nasıl bir misyon öncülük ediyor?

Bize göre gerçek inovasyon, uzun süre yeni kalabilen yeniliktir.

Lenovo olarak ürünlerimizde feragat edemeyeceğimiz iki özellik var: dayanıklılık ve özgünlük. Liderliğimizin ardında da bu sebepler yatıyor. Her bir ürünümüzün kendine has fark yaratacak en az bir özelliği var ve bunu yaparken de dayanıklılıktan ödün vermiyoruz. Lenovo olarak bizce önemli olan, sürekli yeni bir şeyler çıkarmak değil, yeni kalabilmek. İnovasyona çok inanıyoruz. Bize göre gerçek inovasyon, uzun süre yeni kalabilen yeniliktir.

Lenovo’nun adeta DNA’sına işlemiş olan inovasyon anlayışı, ürünlerimizi ve stratejimizi sürekli geliştirmemize yardımcı oluyor. Lenovo olarak tasarladığımız ürünlerin, marka ile teknoloji severler arasında bağ yaratmasını amaçlayan bir perspektife sahibiz. Hem birden fazla ihtiyaca yönelik hem de tüketicilerimizin bunların hepsine kolayca erişebileceği kadar sade ve şık ürünler üretiyoruz. Her yıla faaliyet gösterdiğimiz her segmentte oldukça güçlü ve inovatif ürünlerle giriyoruz. Tüketici ihtiyaçlarını çok yakından takip ediyoruz ve birçok kategoriye öncülük eden ürünler tasarlıyoruz.

Oyun sektörü bilgisayar alanında ciddi büyüme kaydeden bir alan. Siz de yakın zamanda bu alanda yatırım yaptınız. Lenovo Game On girişiminizi nasıl okumalıyız? Tüketiciye nasıl bir deneyim vaat ediyorsunuz?

Oyun pazarı hedeflerimizin büyük olduğu, çekici fırsatlar barındıran ancak rekabetin çok yoğun olduğu bir pazar. Lenovo olarak özgün oyun cihazları ile tüketicilere yüksek performans ve deneyim sunmak için çaba harcıyoruz. 2017 yılının başlarında bu önemli pazarda, sürekli artan gereksinimleri karşılamak amacıyla kullanıcılara üst düzey oyun deneyimi yaşatan ürünler ve kullanıcıyı saran bir deneyim sunmak üzere Lenovo Legion adı verilen yeni bir oyun markamızı pazara sunduk.

Türkiye’de bu alanda fark yaratacak bir proje arayışımız vardı. Yaptığımız araştırmalar ve tüketiciye kapsamlı bir deneyim yaşatmak amacıyla önemli bir girişimde bulunduk. Beşiktaş Jimnastik Kulübü’nün işbirliğiyle Vodafone Park’ta açtığımız bin metrekarelik bir alana sahip Lenovo Game On ile dünyanın bir spor kompleksindeki en geniş kapsamlı ilk gaming alanını hayata geçirdik.

Lenovo Game On’da bilgisayar ve mobil cihazlar üzerinden oyun oynamayı sevenlere üstün donanımlı ürünlerle unutamayacakları bir oyun deneyimi sunmayı hedefliyoruz. Amacımız sadece oyunseverlere ulaşmak değil, aynı zamanda yüksek performanslı ürün deneyimlemek isteyen herkese bu deneyimi yaşatmak. Ayrıca teknolojideki ilerlemenin nabzını tutmaları için Jedi Challenge gibi artırılmış gerçeklik temalı ürünlerimizi de Türkiye’de ilk kez Lenovo Game On ziyaretçilerinin beğenisine sunduk. Alanda hem profesyonel oyuncular hem de giriş seviyesindeki oyuncular ve beyaz yakalılar için sürekli turnuvalar düzenlenmesini planlıyoruz. Bu turnuvalarla Lenovo Game On’da heyecan hep canlı tutulacak. Lenovo Game On ayrıca eğitim ve sertifika programlarına ev sahipliği yapacak.

Tüketici trendlerine baktığınızda öne çıkan unsur ne oluyor? Bu doğrultuda trendlerin ürün gamınıza ne gibi yansımaları oldu?

En iyi yazılım deneyimlerini bir araya getirmek ve kullanıcılara benzersiz, sezgisel, daha akıllı ve kullanımı kolay cihazlar sunmak da oldukça kritik.

Son zamanlarda dijital dönüşüm etkisini iyiden iyiye hissettiriyor. Bu dönüşüm son sürat devam edecek. Bu dönüşümde deneyim konusunun önemi gittikçe artıyor. Deneyim, faaliyet gösterdiğimiz tüm ürün kategorilerinde kilit rol oyuyor. Geleceğe de damgasını vurması beklenen yapay zekâ, sanal ve artırılmış gerçeklik gibi teknolojilerin de merkezinde deneyim yer alıyor. Rekabet de doğal olarak hem deneyimler üzerinden hem de bunlarla beraber şekillenen yeni trendler üstünden hızla ilerliyor. Biz de bu doğrultuda tüketicinin deneyimini zenginleştirecek ürünler sunmaya devam ediyoruz ve de devam edeceğiz.

En iyi yazılım deneyimlerini bir araya getirmek ve kullanıcılara benzersiz, sezgisel, daha akıllı ve kullanımı kolay cihazlar sunmak da oldukça kritik. Bu, özelilkle bu sene ve önümüzdeki sene en önemli stratejimizlerimizden biri olacak. Ürünlerimize eklediğimiz yazılımları ve tüketici deneyimini genişletecek özellikleri öne çıkarmayı planlıyoruz.

Bu yılki akıllı telefon, bilgisayar ve tablet pazarı satışları geçtiğimiz yıla nazaran nasıl bir seyir izledi? Yaşanan değişimin nedenlerine dair öngörülerinizi paylaşır mısınız?

Cep telefonu ve tablet pazarında son yıllarda küçülme gözlemliyoruz. PC pazarında ise büyüklüğün geçen sene ile aynı oranda kalacağını tahmin ediyoruz. KOBİ ve bireysel tüketici segmentlerinde yaşanan hareketlilikle özellikle bu alanlarda bir büyüme yaşanabilir.

Öte yandan bilgisayar segmentinde ikisi bir arada cihazlar ve ultra slim ürünler son birkaç senede olduğu gibi yükselişini sürdürüyor. Bu alanda sektörün ilk, ikisi bir arada cihazı olan ve sektör lideri olan Yoga markası ile yolumuza devam ediyoruz. Bilgisayar pazarında bir diğer yükselen trend ise oyuncu bilgisayarları. Birçok marka son bir yıldır bu pazarda sıkı bir rekabet içerisinde. Biz ise Legion markası ile Lenovo’nun dayanıklılık ve performanstaki gücünü oyuncu bilgisayarlarına da yansıtarak bu alandaki iddiamızı sürdüreceğiz.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.