Süper Lig’in adı değişiyor

Süper Lig’in isim hakkını, 5 yıllığına 125 milyon dolar veren Spor Toto aldı....

07.08.2010 - 00:00 | MediaCat

Geçtiğimiz günlerde Turkcell ve Digiturk arasında mahkemelik olan Süper Lig’in isim hakkını, 5 yıllığına 125 milyon dolar veren Spor Toto aldı. Turkcell’in ticari kayıpları karşılandığı takdirde de olay yeniden mahkemeye taşınmayacak.

Turkcell ve Digitürk’ü mahkemede hesaplaşmaya kadar götüren Süper Lig’in isim hakkı sonunda Spor Toto’ya verildi. Yıllık 25 milyon dolar karşılığında 5 yıl süreyle Süper Lig’in isim hakkı Spor Toto’da olacak. Digiturk’le yaptığı anlaşma gereği ligin isim hakkını 1 yıl daha elinde bulunduran Turkcell, ticari kayıplarının karşılanması halinde konuyu yeniden mahkemeye taşımayacak. Böylelikle Spor Toto, Süper Lig’in isim hakkı için Digiturk’e 5 yılda 125 milyon dolar ödeyecek.

Başbakan ‘olur’ dedi
Süper Lig’in ismi hakkı konusunda, Spor Toto Teşkilat Başkanlığı ile Digiturk arasında sürdürülen görüşmelerin büyük ölçüde tamamlandığını ve anlaşma zemininin oluştuğunu söyleyen Spor Toto Teşkilat Başkanı Bekir Yunus Uçar, şu bilgileri verdi: “İsim hakkı konusunda sayın Başbakanımızdan ‘olur’ aldık. Kısa bir süre içinde isim hakkı konusunda gelişmeler olacak. Hukukçularımız protokol taslağı üzerinde çalışıyor, aksi bir durum olmazsa Süper Lig’in isim hakkı Spor Toto’da olacak.”

Ciro yüzde 10 artar
Spor Toto olarak geçen yıl 2 milyar dolarlık ciroya ulaştıklarını anlatan Bekir Yunus Uçar, şu değerlendirmeyi yaptı: “Bu çalışma Spor Toto’nun cirosunu yüzde 10 artıracaktır. Bu tür sponsorluklar şirketlere maddi ve manevi önemli katkılar sağlıyor. Yasal olmayan bahis pazarına da ağır bir darbe vuracağımıza inanıyorum.”

4 büyükler önemli
Süper Lig’in isim hakkıyla birlikte yapılacak çalışmaları anlatan Bekir Yunus Uçar, şöyle konuştu: Öncelikle 4 büyüklerin kollarındaki Süper Lig logosuna şirketin adının da yazılması gerekiyor. Futbol topunun üzerindeki logoda da adımız bulunacak. Hakemlerin üstündeki formalarda da Spor Toto Süper Lig logosu yer alacak. Maç başlamadan önce ve maç sonralarında da görünürlük ön planda olacak.

Süper Lig’in adı nasıl değişti
Her şey Digiturk’ün geçen sezon ligin yayın hakkı için 321 milyon dolar vermesiyle başladı.
Süper Lig’in isim hakkının satışını da elinde bulunduran Digiturk, bu alanda yeni ihale istedi.
Turkcell’den yılda 10 milyon dolar alan Digiturk, daha fazla para kazanacağını hesapladı.
Ancak Turkcell’in sözleşmesi 2010-2011 sezonunu da kapsıyordu. Digiturk önce bir başka GSM operatörü Vodafone ile görüştü. Vodafone Süper Lig’e yıllık 35 milyon dolar verdi.
Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, bu işi mahkemeye götürdüklerini belirtti. Daha sonra araya Spor Toto girdi ve ligin isim hakkına talip olduğunu açıkladı. Turkcell, Süper Lig’in isim hakkı için Spor Toto’ya yeşil ışık yaktı.

Şirketler kapıştı Spor Toto kârlı çıktı
Şirketlerin çekişmesinden Spor Toto’nun da kârlı çıktığını dile getiren Bekir Yunus Uçar, şu değerlendirmeyi yaptı: “Bu konuda Vodafone’da önemli çalışmalar yaptı. Süper Lig’in isim hakkı için Vodafone 35 milyon dolar verdi. Ancak Spor Toto’nun futbol kulüplerine olan desteği göz önüne alınarak 25 milyon dolar vermemize rağmen Süper Lig’e adımızı yazdırmayı başardık. Şirketlerin çekişmesinden Spor Toto olarak kârlı çıktık.”

hurriyet.com.tr

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.