‘Su Sergisi’ İstanbul’da

Amerikan Doğa Tarihi Müzesi (American Museum of Natural History) tarafından üretilen Su Sergisi...

19.03.2009 - 15:27 | MediaCat

Amerikan Doğa Tarihi Müzesi (American Museum of Natural History) tarafından üretilen Su Sergisi, Coca-Cola ve UNDP ortak projesiyle Türkiye’ye geldi. 5.Dünya Su Forumu’nun resmi yan etkinliği olarak tescil edilen sergi, “Her Damla Değer Katar” projesi çerçevesinde 14 Haziran’a kadar İTÜ Maslak Doğa Tarihi ve Bilim Müzesi’nde ziyaret edilebilecek.

Su sorunları hakkında bilinç kazandırmak amacıyla Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Coca-Cola şirketi tarafından yürütülen “Her Damla Değer Katar” projesi çerçevesinde Türkiye’ye getirilen Su Sergisi’nin açılışı, UNDP Türkiye Temsilcisi Mahmood Ayub ve Coca-Cola Avrasya ve Afrika Grubu Başkanı Ahmet Bozer’in ev sahipliğinde gerçekleşti. 18 Mart 2009’da İTÜ Maslak Doğa Tarihi ve Bilim Müzesi’nde gerçekleşen açılışa Coca-Cola Başkanı ve CEO’su Muhtar Kent’in yanısıra Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan ve UNDP Direktörü Cihan Sultanoğlu katıldı.

Su Sergisi’nin açılışında konuşma yapan Coca-Cola Başkanı ve CEO’su Muhtar Kent “Gerçekten kritik zamanlarda yaşıyoruz. Dünya ekonomisinin içinde bulunduğu durum, çevre sorunları ve tabii ki hayatımızın devamı için vazgeçilmezlerin en başında gelen su ve onunla ilgili sorunlarla karşı karşıyayız. Ancak su kaynaklarının azalması gibi su ile ilgili birçok hayati konunun dünya gündeminde gerilere düşmesi endişelerimizi artırıyor. İşin gerçeği ekonomi ile ekolojinin aynı evin sakinleri olması. Dolayısıyla birini diğerine tercih edemezsiniz. Özel sektör, devlet ve sivil toplumların el ele, beraber çalıştıkları takdirde su kaynakları konusunda çok olumlu gelişmeler kaydedebileceğine inanıyoruz” dedi.

Muhtar Kent sözlerine “Özel sektör olarak bize düşen görevlerin son derece farkındayız. Dünyada insanların dikkatlerini su konusuna çekmek için her fırsattan yararlanmaya gayret ediyoruz. İşte bunlardan biri de bugün açılışını yaptığımız Su Sergisi… UNDP ve Coca-Cola’nın katkılarıyla ülkemize getirilen Su Sergisi’nin su sıkıntısı yaşadığımız dünyamızda dikkatlerin bu noktaya çekilmesi ve ziyaretçilerin bu konuda bilgilendirilmesi açısından oldukça önemli rol oynayacağına inanıyorum” diye devam etti.

Amerikan Doğa Tarihi Müzesi tarafından üretilen ve UNDP ile Coca-Cola işbirliğinde Türkiye’ye getirilen Su Sergisi 14 Haziran 2009 tarihine kadar İTÜ Maslak Kampüsü Doğa Tarihi ve Bilim Müzesi’nde sergilenecek. Daha önce, 3 Kasım 2007- 26 Mayıs 2008 tarihleri arasında New York’ta American Museum of Natural History’de, ardından da Singapur’da sergilenen Su Sergisi, 2011’e kadar Güney Amerika, Asya, Avustralya ve Kuzey Amerika’yı dolaşacak.

Suyun Korunması İçin Farkındalık Yaratmak Temel Hedef

Dünyaya hayat veren en önemli kaynak olan suyun korunması için farkındalık yaratma hedefiyle yola çıkan Su Sergisi’nde yer alan interaktif uygulamalar ve kurgular, 7’den 70’e herkesin suyun özelliklerini ve mucizelerini keşfetmesine yardımcı oluyor. Suda başlayan yaşamın, suyun doğal hayata ve insan hayatına neler kattığının gözler önüne serileceği sergi 10 farklı bölümden oluşuyor. Sergi bölümleri içerisinde suyu benzersiz şekillerde toplayan, depolayan, kullanan birbirinden farklı canlıların sergilendiği bölümlerden, gezegenimizin üzerinde suyun bol ya da az olduğu kesitlerden örneklere, insanların su kullanım alışkanlıklarına, sağlıklı suya ulaşmaya kadar birçok örnek ve yerel öyküye yer veriliyor.

Damla Su Atölyesi Oyunlarla Eğitiyor

Serginin etkileyici kurguları ve interaktif uygulamaları ile suyun güzelliklerini ve mucizelerini keşfedecek olan çocuklar ve anneleri Damla Su Atölyesi’nde de Su Oyunları ile eğlenecek, bazen suyun hallerinden biri, bazen bir sulak alan canlısı ve bazen de su taşıyan bir kanal olacak. Damla Su Atölyesi’nde anneler ve çocuklar birlikte eğlenme ve öğrenme şansı bulacak. Bunun yanı sıra, “Anneme Hediye Yapıyorum” atölyesi ile çocuklar anneleri için su temalı hediyeler tasarlayacak. Su Sergisi süresince açık olacak Damla Su Atölyesi, ayrıca Damla sponsorluğunda her haftasonu İstanbul’daki 25 ilköğretim okulundan 1000 öğrenci ve annesini de misafir edecek.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.