MediaCat

Sosyoekonomik sınıflar yeniden düzenleniyor

Geçtiğimiz ay düzenlenen Araştırma Zirvesi’ne katılan Coca-Cola Türkiye, Pazar Araştırmaları ve Tüketici Öngörüleri Müdürü Selin Kahraman, en çok ses getiren oturumlardan yeni sosyoekonomik sınıf tanımlarını MediaCat için yazdı.

Sosyoekonomik sınıflar yeniden düzenleniyor

Geçtiğimiz ay düzenlenen Araştırma Zirvesi’ne katılan Coca-Cola Türkiye, Pazar Araştırmaları ve Tüketici Öngörüleri Müdürü Selin Kahraman, en çok ses getiren oturumlardan yeni sosyoekonomik sınıf tanımlarını MediaCat Nisan sayısı için yazdı.

Araştırma zirvesinin bu sene en çok beklenen ve ilgiyle karşılanan konularından biri, Candan Schabio tarafından sunulan yeni sosyoekonomik sınıf tanımlarıydı. Reklamverenler Derneği ve Reklamcılar
Derneği’nin talebi üzerine iki sene önce kolları sıvayan Türkiye Araştırmacılar Derneği, bu uzun ve zorlu çalışmanın sonuçlarını yılın ikinci çeyreğinde resmi olarak sunmaya hazırlanıyor. Proje liderliğini yapan Candan Schabio, lansman öncesinde projenin farklı aşamalarını ve geldikleri noktayı paylaştı.

2006 yılına kadar araştırma şirketleri sosyoekonomik sınıf tanımlamaları için farklı fakat benzer bir yöntem kullanıyorlardı. Birçok araştırma şirketi hane halkı reisinin ve eşinin meslek ve eğitimine göre bir sınıflandırma yapıyordu. Sistem benzer olmasına karşın, ortak bir tanımlama olmamasından dolayı, bir
şirketin C1 dediğini, diğeri C2 kabul edebiliyordu.

İlk standardizasyon denemesi de yine Reklamverenler Derneği ve Reklamcılar Derneği’nin ortak talebi ile 2006 yılında sonuçlanmıştı. 2006 SES çalışması ağırlıklı olarak hane halkı reisinin eğitimini esas alan, ailenin ikinci kuşak bireylerinin bilgilerinin de alındığı bir sistemdi, dolayısıyla gelirden ziyade sosyal yönü ağır
basan bir tanımlamaydı. Yeni bir sistem ihtiyacı da bu statiklik sebebi ile ortaya çıktı. Yeni sosyoekonomik sınıf tanımının ise iki önemli farkı bulunuyor: Basitliği ve geliri ön planda tutması.

Eski sistemde SES aile üyelerinin meslek ve eğitimleri üzerinden belirleniyordu. Sistemin geliri ön planda
tutmasının yansıması ise en çok serbest meslek sahiplerinde gözlemlenecek. Eski sistemde eğitimsiz bir esnaf en fazla C2 ve D sınıflarına dahil edilirken, yeni sistemde C1’e kadar yükselebiliyor olacak.

Proje şu an görücüye çıkmadan önce son pilot aşamasında. Sanıyorum ki, bu sefer tüm çabalar boşa
gitmeyecek ve herkesin kullanmak isteyeceği ortak bir SES tanımına ulaşılacak.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.