Sony Ericsson’un satışlarını kriz vurdu

Sony Ericsson, dördüncü çeyrek ve 31 Aralık'ta sona eren 2008 yıllık raporunu açıkladı...

20.01.2009 - 13:06 | MediaCat

Sony Ericsson Mobile Communications AB (Sony Ericsson) 4. çeyrek ve 31 Aralık’ta sona eren 2008 yıllık raporunu açıkladı:

2008’in dördüncü çeyreğinde bir önceki yıla göre %21, bir önceki döneme göre ise %6 oranında azalmayla 24.2 milyon cihaz arz edildi. Bu dönemde döviz kurundaki dalgalanmaların da pozitif etkisiyle %4 artış göstererek 2,914 milyon Euro’ya yükselen satışlar, 2007 yılının aynı dönemine göre %23 düşüş gösterdi. Satışlardaki azalma, global ekonomideki yavaşlama nedeniyle pazarı yönlendirmeye başlayan tüketici talebi ve kredi yetersizliği doğrultusunda ortaya çıktı.

Brüt kar marjı döviz kuru dalgalanmalarının, yeniden yapılan harcamalarının ve önemli gider kayıplarının negatif etkisiyle %15 olarak gerçekleşti. Yabancı döviz dalgalanmaları toplam satışlar üzerinde pozitif etki yaratmakla birlikte, ürün maliyetlerinde hem önceki döneme hem de geçen yıla göre oldukça negatif etkiledi.

Vergilendirilmemiş gelirler bu çeyrekte 129 milyon Euro tutan yeniden yapılandırma harcamaları hariç -133 milyon Euro olarak gerçekleşti. 2007 4. çeyreğinde bu rakam 501 milyon Euro idi. Bu çeyrekte gerçekleşen negatif sonuca rağmen, Sony Ericsson net 1,072 milyon Euro gibi güçlü nakit pozisyonu ile ortaya oldukça sağlıklı bir bilanço çıkardı.

Sony Ericsson’un 2008 4. çeyreğindeki ortalama satış fiyatı bir önce döneme göre artan ancak bir önceki yıla oranla azalan bir ivmeyle 121 Euro olarak gerçekleşti. Bir önceki döneme göre yaşanan düşüş yabancı döviz kurlarındaki dalgalanmanın pozitif etkisi ve üst düzey modellerinin satışlarındaki yüksek oran nedeniyle gerçekleşti. 2008 4. çeyrek için tahmini pazar payı yaklaşık olarak %8.

Sony Ericsson Başkanı Dick Komiyama sonuçlarla ilgili şunları söyledi: “2008, ciddi bir düşüş yaşayan dünya pazarlarındaki mevcut ekonomik koşullar içerisinde, düzensiz geçen bir yıl oldu. Cep telefonu pazarı bu durumdan oldukça etkilendi ve beklendiği gibi 4. çeyrek Sony Ericsson için zorlukların devam ettiği bir dönem oldu. İş düzenimiz, 2009’un ikinci yarısı için öngördüğümüz 300 milyon Euro civarında yıllık tasarrufun da etkisiyle planlara uygun bir şekilde devam ediyor. 2009 yılında özellikle birinci yarıda devam eden bir gerileme öngörüyoruz.”

Sony Ericsson tarafından operasyon masrafları için yürürlüğe konulan ek tedbirlerle, fazladan yıllık 180 milyon Euro’luk tasarruf sağlamayı hedefliyor. Tedbirin tam etkisinin 2009 sonunda görülmesi bekleniyor. Sony Ericsson, söz konusu çalışmaların getireceği ek maliyetlerin daha önce açıklanan 300 milyon Euro’luk yeniden yapılandırma harcamaları ile karşılanacağını öngörüyor.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.