Son 6 ay içerisinde iş aramaya başladığını belirtenlerin sayısı arttı

Yenibiris.com yaptırdığı "İş’te Mutluluk Araştırması" ile iş arayanların nabzını ölçtü...

12.12.2008 - 10:48 | MediaCat

Yenibiris.com yaptırdığı “İş’te Mutluluk Araştırması” ile iş arayanların nabzını ölçtü ve iş arayan kişi sayısının son dönemde yükseldiğini saptadı! Araştırma, küresel mali krizin etkisindeki iş dünyasında kendisine bir yer edinmeye çalışanların umutlarını kaybetmeye başladıklarını gösteriyor. Ancak, bireylerin, işsiz kaldıkları süreleri kayıptan kazanca çevirmeleri de mümkün.

Türkiye’nin iş ve insan kaynakları sitesi Yenibiris.com, gerçekleştirdiği yeni bir araştırma ile son zamanlarda iş arayanların sayısında artış olduğunu ancak işe girebilme umutlarının başka bahara kaldığını ortaya koyuyor. Yenibiris.com’un Selas Türkiye Araştırma Şirketi’ne yaptırdığı “İş’te Mutluluk Araştırması”nın sonuçlarına göre, mali krizin etkisi altına giren iş dünyasında kendilerine bir yer edinmeye çalışanların yarıya yakını iş bulma ümitlerini orta ve uzun döneme ötelemiş durumdalar.

İş arama oranı yükseliyor

Eylül ayında, İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’da iş arayan ve işini değiştirmeyi düşünen 600 kişi ile yüz yüze, 418 kişiyle de internet üzerinden anket yöntemiyle olmak üzere toplam 1018 kişinin katılımıyla gerçekleştirilen araştırma, 2006 yılında yaptırılan araştırmada %36 olarak belirlenen ‘son 6 ay içerisinde iş arayanlar’ın oranının %50’ye yükseldiğini gösteriyor. Bu rakam, son dönemde iş aramaya başlayanların oranının da yüksek olduğunu gösteriyor. %33’lük bir kesim ise, 7 ile 12 ay arası değişen sürede iş aradıklarını belirtiyor. 13-18 ay arası iş arayanların oranı %16, 19-24 ay arası iş arayanların oranıysa %1’de kalıyor.

İş bulma umudu azalıyor

İş arayan katılımcıların % 48’i, gelecek üç ay içinde iş bulacaklarına dair ‘ne ümitli ne de ümitsiz’ olduğunu söylüyor. Onları %23’lük payla “biraz ümitliyim”, %16 ile “çok ümitliyim” ve %10 ile “pek ümitli değilim” diyenler izliyor. Katılımcıların ancak %3’lük bir kesimi ise ‘hiç ümitli olmadığını’ dile getiriyor.

Araştırma sonuçlarına göre iş arayanlar sadece işsizler değil. Kariyer planlarından endişe duyan, çalıştığı kuruma güvenmeyen ya da uzun vadede aynı işyerinde çalışmak istemeyen pek çok kişi de iş arıyor. Çalışmayıp iş aradığını belirtenler %43 oranındayken, “çalışıyorum ama aktif olarak iş arıyorum” diyenlerin oranı %33, “işimi kaybetme ihtimaline karşı iş görüşmelerine gitmeye başladım” cevabını verenlerin oranı ise %22. İş aramayıp yeni fırsatları merak edenler ise %1’lik bir orana sahip bulunuyorlar.

İş arama süreci fırsat da olabilir

Araştırma, işsiz kalınan süre boyunca kişilerin kendilerini geliştirmeye yönelik olarak ne gibi faaliyetlerde bulundukları hakkında da fikir veriyor. Buna göre katılımcıların,

• % 38’i yeni bir dil öğrenmeye çalışıyor.

• % 28’i mesleki eğitimlere/kurslara gidiyor.

• %24’ü internette geziniyor.

• %7’si evde (kendi imkânlarıyla) mesleki açıdan kendini geliştirecek aktivitelerle ilgileniyor.

• %2’si diğer faaliyetlerde bulunuyor.

• %1’i kültürel ve sanatsal faaliyetlere katılıyor.

• %1’i sadece evde oturuyor.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.