MediaCat

Soma faciası dünya basınına böyle yansıdı

Madende yaşanan trajedi dünya gündemini değiştirdi.

Soma faciası dünya basınına böyle yansıdı

Manisa’nın Soma ilçesinde yer alan madende dün 15.15’te meydana gelen kazaya uluslararası haber ajansları da büyük ilgi gösterdi. Uluslarası medyada kazaya ilişkin ilk haberler 15.30 itibarıyla yer almaya başladı.

Haberi ilk duyuran ajanslar arasında yer alan Reuters gerçek zamanlı bültenleri ile ölü ve yaralı sayısını sürekli güncelledi. Ajansın haberinde Türkiye’nin iş güvenliği açısından zayıf karnesi benzer vakalar üzerinden ele alınırken, muhalefetin özelleştirilen madenlerdeki iş güvenliği ihmalleri konusundaki tekliflerinin TBMM‘de göz ardı edildiğine dikkat çekildi.

Soma'da yaşanan trajedi dünya gündemini değiştirdi.

1992’de Zonguldak’da gerçekleşen maden kazasında da 270 işçinin hayatını yitirdiğini hatırlatan BBC, Enerji Bakanı Taner Yıldız‘ın Soma’daki kazanın 787 işçinin madende bulunduğu anda gerçekleştiği açıklamasına yer verdi. Soma’da yaşanan facianın Türkiye’de yaşanan en ölümcül maden kazası olabileceğini söyleyen BBC, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın üç gün ulusal yas ilan ettiği bilgisini paylaştı. Bir başka İngiliz yayın organı The Telegraph da haberinde Türkiye’deki maden kazalarının sıklığına dikkat çekerken bu kazaların daha çok özel madenlerde gerçekleştiğine vurgu yaptı. Guardian ise kazanın vardiya değişim anında gerçekleşmesi nedeni ile kaç kişinin içerde olduğunun tespiti konusunda problem yaşandığına değindi.

Soma'da yaşanan trajedi dünya gündemini değiştirdi.

Yaptığı birçok haberle faciayı etraflıca ele alan New York Times son haberinde halen 200 kadar işçinin madende mahsur kaldığının tahmin edildiğini yazdı. Haberde, Soma’da çalışan bir madencinin, elektrik dağıtım ünitesindeki patlama ile çıkan yangının madendeki tüm enerjiyi kesintiye uğrattığı, bunun da havalandırmayı aksatarak facianın derinleşmesine neden olduğu açıklamasına yer veriliyor. Gazete madencilere verilen standart gaz maskelerinin onları dumanın etkisinden en çok 45 dakika süreyle koruyabildiğine ve Soma’daki madenin büyüklüğü düşünüldüğünde bu sürenin oldukça yetersiz kaldığına dikkat çekiyor.

Soma'da yaşanan trajedi dünya gündemini değiştirdi.

Wall Street Journal da haberinde Türkiye’nin karamsar bir tablo çizen madencilik geçmişine vurgu yapıldı. 1941’den beridir maden kazalarında 3 binin üzerinden insanın hayatını yitirdiğini söyleyen gazete, Soma’daki işletmenin 5500 işçisi ve yıllık 2,5 milyon tonun üzerindeki üretimi ile Türkiye’nin en büyük madencilik işletmelerinden birisi olduğunun altını çizdi. Time‘ın haberinde ise Enerji Bakanı Taner Yıldız’ın 363 işçinin kurtarıldığı açıklamasına yer verildi.

Soma'da yaşanan trajedi dünya gündemini değiştirdi.

Alman televizyon kanalı Deutsche Welle Soma’ya ilişkin haberinde ‘umutlar tükeniyor’ ifadesini kullandı. Kanalın internet sitesinde yer verdiği haberde Enerji Bakanı Taner Yıldız’ın Soma’daki madeni işleten firma hakkında yasal süreç başlatacaklarını söylediğine yer veriliyor. Fransız televizyon kanalı France 24‘ün haberinde ise Cumhurbaşkanı Abdullah Gül‘ün ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan‘ın tüm programlarını iptal ederek Soma’ya hareket ettikleri belirtiliyor.

[GaleriEkle url=”soma-faciasi-dunya-gundemini-degistirdi”]

Fotoğraflar: Time ve Reuters

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.