MediaCat

Siyasileri ‘insanlaştıran’ platform: TikTok

Prof. Dr. Erkan Saka, seçim arifesinde siyasilerin TikTok kullanımlarını MediaCat için inceledi.

Siyasileri ‘insanlaştıran’ platform: TikTok

“TikTok artık sadece dudak senkronizasyonu ve dans videoları için bir platform değil, siyasi içerikli videoların da artarak izlendiği, aynı zamanda politikacıların da seçmenlerle etkileşim kurma potansiyeli olan güçlü bir araç oldu” diyen Prof. Dr. Erkan Saka, Türkiye’nin önde gelen siyasetçilerinin TikTok kullanımlarını mercek altına aldı.

Siyasileri ‘insanlaştıran’ platform: TikTok

TikTok, dünyanın dört bir yanındaki politikacılar için genç kitlelerle bağlantı kurmak ve fikirlerini tanıtmak için popüler bir platform haline geldi. Dünya çapında 2 milyardan fazla indirilen TikTok artık sadece dudak senkronizasyonu ve dans videoları için bir platform değil, siyasi içerikli videoların da artarak izlendiği, aynı zamanda politikacılara da seçmenlerle etkileşim kurma potansiyeli sunan güçlü bir araç oldu. Mizahi videolardan ciddi politika tartışmalarına kadar, politikacılar TikTok’u kendilerini insanlaştırmak ve kişiliklerini sergilemek için kullanabilirler.

Bununla birlikte siyasilerin TikTok kullanımına dair yerli ya da uluslararası içerik bulmak güç. Platformun globalleşmesinin görece yeni oluşu ve TikTok’un güvenlik nedeniyle Batı ülkelerinde kısmen yasaklanması da bunda etkili.

Global başarılar

Yukarıda saydığım etkenlere rağmen yine de dikkate değer bazı örnekler var. Örneğin, New York Belediye Başkanı Bill de Blasio, 2019’daki kampanyası sırasında genç seçmenlere ulaşmak için TikTok’u kullandı. Dans ettiği ve politikalarını tartıştığı videolar yayınladı ve bu da platformda takipçi kazanmasına yardımcı oldu.

Benzer şekilde, ABD Senatörü Bernie Sanders da 2020’deki başkanlık kampanyası sırasında TikTok’u kullandı. Destekçileriyle çevrimiçi etkileşimde bulunan birden fazla video yayınladı. Minnesota Senatörü Matt Little da aktif kullanıcılardandı.

Yerli siyasetçilerin performansı

Türkiye’de kullanıma gelince, platformun “yerlisi” gibi içerik giren Mustafa Sarıgül’ü ilk sırada saymak gerekir. TikTok personasını bilinçli bir şekilde mi yarattı bilemiyorum ama platformun ruhuna en uygun içeriği ürettiğine şüphe yok. Son zamanlarda ses getiren bir isim de Muharrem İnce. Ancak İnce kendi performansıyla değil, viralleşen bir dans videosuyla gündeme geldi. Bu viralleşme organik değildi ama platforma uygun ve etkileyici bir reklam kampanyası idi. Görebildiğim kadarıyla TikTok’ta en iyi yerli siyasi kampanyalardan biri oldu. Aslında ilk hesap açanlardan biri Ahmet Davutoğlu idi ama devamı gelmedi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun hesabı epeydir aktif ve TikTok viral trendlerine uygun içerik girse de çoğunlukla kişisel değil. Aynı durum Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş için de geçerli. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçen yılın sonuna doğru bir TikTok hesabı açtı. Hesap düzenli olarak güncelleniyor ama daha çok ekip tarafından hazırlanmış profesyonel içeriğin sunumu şeklinde. Bir bakıma diğer sosyal medya platformlarındaki tarzın aynısı üretiliyor. Twitter için iyi gitse de burada ne kadar uygun emin değilim. Geçtiğimiz ay Kemal Kılıçdaroğlu da TikTok hesabı açtı. Kameraya dönük, izleyicilere seslenme şeklindeki konuşmaları platformun yapısına daha uygun. Seçime doğru aktif bir içerik sunuyor. Yine de didaktik bir taraf var.

Ümit Alan’ın da belirttiği üzere, siyasilerin gönlü hâlâ Twitter’da ama kararsız ve genç seçmen TikTok’ta. Siyasiler kalan günlerde bu platformlarda bir atak yapacaklar mı bilemiyorum ama vatandaşların siyasi içerik üretiminde sıçrama olacağına şüphe yok.

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.