Siyasi partiler seçimlerde medyayı nasıl kullandı?

Bir taraftan mecliste, diğer taraftan miting alanlarında siyasi partilerin yıl boyunca sürdüğü hummalı rekabet, 12 Haziran Pazar günü son buldu.

20.06.2011 - 00:00 | MediaCat

Bir taraftan mecliste, diğer taraftan miting alanlarında siyasi partilerin yıl boyunca sürdüğü hummalı rekabet, 12 Haziran Pazar günü son buldu. Medya Takip Merkezi’nin, 1 Ocak-9 Haziran 2011 tarihlerinde, reytingi yüksek 13 TV kanalını kapsayan reklam araştırmasının sonuçlarına göre; siyasi partilerin TV reklamlarına yaptıkları yatırımlarda, bir önceki seçim dönemine oranla ciddi bir artış olduğu tespit edildi.

Siyasi Parti reklamları 2007 seçimlerine göre 12 kat arttı

Mayıs 2007’de yasaklanan siyasi parti reklamlarının, 5 Şubat 2011’de Meclis’te onaylanan yeni RTÜK yasasıyla, serbest bırakılması, partiler için yeni bir fırsat yarattı. Araştırma süresince toplam 13 bin 558 kez TV izleyenlerinin karşısına çıkan siyasi partiler, toplam 120 saate yakın ekranlarda kaldı. 2007 seçimlerine oranla siyasi partilerin TV kanallarına verdiği reklam oranı yaklaşık 12 kata yakın artış gösterdi. Partilerin hummalı reklam rekabetinin, siyasi arenadaki rekabeti aratmaması, araştırmanın önemli detayları arasında kayda geçti.

Siyasi partilerin reklam atağı

Başta AKP ve CHP olmak üzere 2007 seçimlerinde TV reklamlarına yatırım yapmayan, birçok siyasi parti bu seçim döneminde önemli atak gösterdi. 2007 seçimlerinde reklam vermeyen; 2011 yılında atağa geçen partiler şöyleydi; (2011 reklam adedine göre sıralanmıştır)

  1. CHP Cumhuriyet Halk Partisi
  2. AKP Adalet ve Kalkınma Partisi
  3. Milliyetçi Ve Muhafazakar Parti
  4. SP Saadet Partisi
  5. HAS Halkın Sesi Partisi
  6. HEPAR Hak Ve Eşitlik Partisi

2007 seçimlerinde (Mayıs 2007 RTÜK yasağı öncesi) TV reklamlarını en etkin kullanan siyasi partiler arasında olan Genç Parti (GP), siyasi arenadan çeşitli nedenlerle çekilenler arasındaydı. 2007 seçimlerinin en çok reklam veren ikinci partisi olan ANAP ise bu seçim döneminde reklam yatırımlarını sonlandırdı.

CHP reklamda AKP’yi geçti

Araştırma sonuçlarına göre; Cumhuriyet Halk Partisi, bu seçim döneminde en çok reklam veren siyasi parti oldu. 6 bin 24 reklamla açık ara farkla AKP’yi ve diğer partileri geride bırakan CHP, reklam süresine göre yapılan sıralamada ikinci oldu. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun seslendirdiği ve hükümeti hedef alan spotlarıyla dikkat çeken parti, reklamlarında, çalışma güvencesi, eğitim, sendikal haklar, işçi haklarıyla ilgili iyileştirmelere yönelik vurgularıyla dikkat çekti.

AKP, reklam süresinde birinci, adedinde ikinci

MTM’nin verilerine göre; siyasi partiler arasında en çok reklam veren ikinci parti AKP oldu. Reklam adedi sırasında ikinci sıraya yerleşen parti süre bazlı bakıldığında ise zirveye yerleşti. Ana temasını, iktidarlığı süresince yaptığı pozitif değişimler üzerine kuran AKP, reklamlarında hayata geçirdiği projelere dikkat çekti. Partinin, seçime sayılı günler kala yayınlamaya başladığı ‘bir daha’ temalı reklamı ise, hem müziği hem de ‘birlik-beraberlik’ mesajları ile medyada büyük yankı buldu.

Partilerin kanal ve program tercihleri

1 Ocak-9 Haziran 2011 tarihleri süresince siyasi partilerin, araştırma kapsamındaki kanallar arasında, en çok reklam verdiği kanal, CNNTÜRK oldu. CNNTÜRK’ü bir diğer haber kanalı Habertürk ve NTV izledi. Siyasi partilerin reklamlarına en sık yer veren diğer kanallar ise ATV ve Show TV’ydi. Aynı araştırma sonuçlarına göre; TV ekranlarının en çok izlenen yapımları arasında yer alan yerli diziler, siyasi partilerin de gözbebeğiydi. Partilerin en çok reklam verdiği program içeriği olan yerli dizileri, sırasıyla haber programları takip etti.

Reklamda CHP, Haberde AKP birinci

Medya Takip Merkezi, aynı dönemde 2000’e yakın gazete, dergi, TV kanallarında siyasi partilerin medya yansımalarını da masaya yatırdı.

Araştırma süresince basında en çok görünüm sağlayan parti AKP oldu. Reklam yatırımlarıyla CHP’nin gerisinde kalan parti, haber sıralamasına bakıldığında zirveye yerleşti. Başbakan Erdoğan’ın her açıklamasıyla medyanın an be an markajına alınan AKP, gazete ve dergilerde toplam 98 bin 772 habere konu edildi. AKP’nin araştırma süresince en çok yansıma sağladığı konu başlığı “Çılgın Proje” oldu. Parti, seçim hazırlıkları, milletvekili adaylarının belirlenmesi Mısır ve Libya’daki olaylara ilişkin görüşmeler, Torba yasa tasarısıyla da basının ilgisini topladı. MTM’nin takip yaptığı TV kanallarını kapsayan araştırma sonuçlarına göre; aynı dönemde AKP, 35 bin 584 habere konu edilirken, 3.005 saat ekranlarda kaldı.

CHP TV’de AKP’ti geçti

Araştırma sonuçlarına göre; basında en çok görünüm sağlayan ikinci parti CHP olurken, TV sıralamasındaba kıldığında CHP, liderliği elinde tuttu. Araştırma sürecinde düzenlediği mitinglerle medya tarafından an be an izlenen CHP, ÖSYM’deki süreçlere yönelik eleştirileriyle de gündemden düşmedi. Erdoğan’ın çılgın projesi hakkındaki çarpıcı yorumlarıyla da adından söz ettiren parti, basında toplam 76 bin 387 habere konu edilirken, TV’de 56 bin 260 kez görünüm sağladı.

MHP kaset skandalıyla gündeme oturdu

Seçim öncesinde Genel Başkan Yardımcıları Recai Yıldırım ve Metin Çobanoğlu’nun skandal kasetlerinin ortaya çıkması ve ardından 10 kişinin istifa etmesiyle gündeme oturan siyasi parti, araştırma dönemi boyunca basında 34 bin 564 habere, TV’de 23 bin 997 konu edildi. Aynı zaman dilimi içerisinde MHP’li Oktay Vural’ın,’hükümet idam cezasını getirse destekleriz’ açıklaması da siyasi arenayı bir hayli alevlendirdi.

BDP’ye medyanın ilgisi 

Aynı araştırma dönemi içerisinde BDP, en çok yansıma sağlayan dördüncü siyasi parti oldu. Siyasi parti, YSK tarafından adaylıklarının veto edilmesi ve partililerin bu kararı çeşitli bölgelerde protesto etmesiyle sıkça adından söz ettirdi. BDP İstanbul milletvekili Ufuk Uras’ın Abdullah Öcalan’a ev hapsi istemesi, BDP’nin en çok konuşulan konu başlıkları arasıda yerini aldı. Parti, araştırma dönemi süresinde toplamda gazete, dergi ve eklerinde 19 bin 278 habere konu edilirken, TV’de 14 bin 842 haberde yer aldı.

Erdoğan açık ara birinci

Araştırma süresince zirvede kalmayı başaran isim Başbakan Recep Tayip Erdoğan oldu. Erdoğan bu araştırma dönemi içerisinde en çok seçim hazırlıkları, CHP lideri Kılıçdaroğlu ile polemikleriyle gündemde yer alırken mitinglerle de sıkça adından söz ettirdi. Siyasi lider, gazete ve dergi toplamında 75 bin 742 adet habere konu edildi. Aynı dönem içerisinde siyasi lidere en çok yer ayıran gazeteler ise sırasıyla; Habertürk, Milliyet, Hürriyet, Cumhuriyet oldu. Erdoğan TV haber adedine göre de zirveye yerleşti. Araştırma süresince 68 bin 162 habere konu edilirken, 3 bin 930 saat ekranlarda kaldı.

Kılıçdaroğlu seçim hedefleriyle gündemde

En çok konuşulan ikinci siyasi lider Kemal Kılıçdaroğlu oldu. Kılıçdaroğlu, iktidara karşı sert tutumları ve özellikle hükümetin ekonomik politikalarına yönelik ağır eleştirileriyle dikkatleri üzerine çekerken tek başına iktidar olma hedefiyle de basının yakın markajındaydı. CHP’nin oylarında düşme olursa başkanlığı bırakacağını açıklamasıyla da sıkça konuşulan Kılıçdaroğlu, gazete, dergilerde 25 bin 209 adet habere konu edildi. Kılıçdaroğlu’na bu dönem içerisinde en çok yer veren gazeteler ise sırasıyla; Habertürk, Milliyet, Yeni Akit, Sabah oldu. CHP liderine TV kanalları 34 bin 986 kez yer verdi.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.