Şişecam 2011 kârını açıkladı!

Şişecam Topluluğu, 2011 yılı dokuz aylık süreçte toplam 3.688 milyon liralık satış geliri elde ettiğini açıkladı.

10.11.2011 - 00:00 | MediaCat

Şişecam Topluluğu, 2011 yılı dokuz aylık süreçte toplam 3.688 milyon liralık satış geliri elde ettiğini açıkladı. Şirketin dokuz aylık finansal sonuçlarına göre bir önceki yılın aynı dönemine göre satışlar yüzde 19 artarken, Şişecam Topluluğu net kârı da yüzde 88 artışla 583 milyon liraya ulaştı. Şişecam Topluluğu, Ocak–Eylül 2011 döneminde toplam cam üretiminde yüzde 14, soda üretiminde ise yüzde 14 oranında artışla, yurtiçi ve yurtdışındaki kuruluşlarında toplam 2,9 milyon ton cam,  1,4 milyon ton soda üretimi gerçekleştirdi.

2011 yılı Temmuz-Eylül üç aylık döneminde konsolide satışların yaklaşık önceki üç aylık dönem satışları seviyesinde 1,3 milyar lira olarak gerçekleştiğini, dokuz ay sonunda 3,7 milyar lira hacmine yaklaşan satışların, 2010 yılı aynı dönemine göre  yüzde 19 oranında artış gösterdiğini belirten Prof. Dr. Kırman, 2011 Eylül sonu itibariyle dört üretim grubunda da satışların önceki yıl satışlarına kıyasla iki haneli oranlarda büyüme kaydettiğini,  grupların konsolide satışlar içerisindeki dengeli satış paylarını muhafaza ettiğini,  4,8 milyar lira olan yıl sonu konsolide satış hacmi hedefine ulaşabileceklerini ifade etti.

Toplam satışlar içindeki, Türkiye’den yapılan ihracat ile yurtdışı üretimden satışların toplamını ifade eden uluslararası satışların payının yüzde 48 mertebesinde olduğunu belirterek sözlerini sürdüren Prof. Dr. Kırman; Eylül sonu itibariyle Topluluğun Türkiye’den yapılan ihracatının 676 milyon USD seviyesinde, geçen yıldan yüzde 17 oranında daha yüksek bir hacimde gerçekleştiğini belirtti. 

2011 yılı Temmuz-Eylül üç aylık döneminde, 207,2 milyon lira düzeyindeki toplam net kârın, 14,6 milyon TL, 182,3 milyon lira olan ana ortaklık payına düşen net kârın ise
4,6 milyon lira tutarında önceki üç ayın gerisinde kaldığını, birikimliye bakıldığında ise Eylül ayı sonunda 582,9 milyon lira düzeyindeki toplam, 492,3 milyon lira ana ortaklık payına düşen net kârın, sırasıyla önceki yılın aynı dönemine kıyasla   yüzde 88 ve yüzde 84 oranında artış gösterdiğini dile getiren Prof. Dr. Kırman, Eylül sonu itibariyle 1 milyar lirayı aşan bir FAVÖK hacmine ulaşıldığını,  brüt kâr marjının yüzde 34, FAVÖK marjının yüzde 27 olarak gerçekleştiğini belirtti.

2011 yılı ilk dokuz ayı sonu itibariyle,   2,9 milyon tona yaklaşan toplam cam, 1,4 milyon ton seviyesindeki soda üretim hacimlerinin her ikisinin birden geçen yıla göre yüzde 14 oranında artış gösterdiğini belirten Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Genel Müdür Prof. Dr. Kırman, sözlerine;  “Ekim ayından geçerli olarak doğal gaz ve elektrik fiyatlarında meydana gelen yükselmenin yanında faaliyet göstermekte olduğumuz bölgeler, ihracat pazarları ve genel olarak dünyada talebin bir miktar yavaşlama eğilimine girmesi paralelinde ülkemiz başta olmak üzere tüm pazarlarda görülen rekabetteki artışın kâr marjlarında bir miktar baskı yaratacağını, bu gelişmelerin kârlılık üzerindeki olumsuz etkilerini minimize etmeye yönelik alınabilecek önlemleri değerlendirmekte olduklarını” ifade ederek devam etti. 

Topluluğun Türkiye, Rusya ve Bulgaristan’da; Düzcam, Cam Ambalaj ve Cam Eşyası üretim kapasitelerinin artırılmasına yönelik alınmış yeni yatırım kararlarını uygulamaya başladıklarını ifade eden Prof. Dr. Kırman; “Daha önce kamuya açıklanmış olan yeni yatırımların üç yıl zarfında kademeli şekilde tamamlanarak devreye alınmasının hedefliyoruz. Yatırımların hitap edeceği pazarların hem krizden nispeten daha az etkilenmiş olduklarını, hem de önümüzdeki yıllarda yüksek büyüme potansiyeli taşıdıklarını düşünüyoruz” dedi.

Prof. Dr. Kırman, bu yıl içinde önceden başlamış yatırımlar için 489 milyon lira düzeyinde harcama yapıldığını, yüksek tutarda likit kaynaklara sahip olmanın, yatırımların finansmanı anlamında kendilerine önemli bir avantaj sağladığını ifade ederek “Mali yapımızı; Topluluğun istikrarlı büyüme çizgisindeki devamlılığı koruyacak, önümüzdeki yıllarda büyümemizi destekleyecek  şekilde  daha da güçlendirmeyi hedefliyor, bunun sağlanabilmesi için izlenecek politikalarla ilgili değerlendirmeleri, global ekonomilerin içinde bulunduğu zorlu koşulları da dikkate alarak  sürekli yapıyoruz.” diyerek sözlerini tamamladı.
 

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.