MediaCat

Şirket evlilikleri başarılı olamıyor

Yönetim danışmanlığı şirketi Hay Group’un yaptığı

Şirket evlilikleri başarılı olamıyor

Yönetim danışmanlığı şirketi Hay Group’un yaptığı araştırmaya göre, şirket evliliklerinin %90’ından fazlası, başarılı olamıyor. Birleşme ve satınalma tecrübesi olan üst düzey yöneticilerle yapılan araştırma, birleşmelerin sadece yüzde dokuzunun “tamamen başarılı” olarak değerlendirildiğini ortaya koyuyor.

Araştırma sonuçlarında, kurum kültürlerinin ve organizasyon yapılarının doğru olarak entegre edilememesi nedeniyle başarılı olamadığı ortaya çıktı. Avrupa’da son üç yılda gerçekleşen 200’ün üzerinde birleşme ve satınalmanın incelendiği araştırmada, başarısızlığın ana nedenleri birleşme ve satınalma öncesindeki değerleme çalışması esnasında ve sonrasındaki entegrasyon stratejisinde gözardı edilen kritik konular olduğu belirlendi.

Yöneticilerin yüzde 93’ü önceliklerinin geleneksel değerleme olduğunu, yüzde 55’i IT sistem entegrasyonuna odaklandığını ve yüzde 58’i sistem entegrasyonuna fazlaca odaklanmanın, finansal olmayan varlıkların ve kültürün entegrasyonuna yeteri kadar odaklanamamaya yol açtığını itiraf ediyor.

Yöneticilerin yüzde 54’ü organizasyon kültürü gibi finansal olmayan varlıkları denetlememenin yanlış bir karara varılmasına neden olarak başarısızlık riskini artırdığını düşünüyor. Yöneticilerin yüzde 70’i satın alınması düşünülen hedef şirketin kurumsal kültürü ve insan sermayesi ile ilgili bilgi elde etmenin çok zor olduğunu düşünüyor. Yüzde 49’u finansal olmayan varlıklar ile ilgili sağlıklı bir raporlamaya ihtiyaç duyduklarını belirtirken, yüzde 66’sı işgücü performansı gibi iç göstergelerin finansal verilerden daha güvenilir olduğunu düşünüyor.

Hay Group Avrupa M&A Direktörü David Derain, yöneticilerin şirketlerin asıl değerinin, stratejik, insana bağlı ve kültürel faktörler gibi şirket bilançosunda görülmeyen, finansal olmayan faktörlerde yattığını fark etmeleri gerektiğini vurguluyor. Derain, finansal olan ve olmayan varlıkları birarada değerlendirip ele alabilen stratejik bir bakışın, birleşme ve satınalmaların başarısında kritik rol oynadığını sözlerine ekliyor.

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.