Şiddete reklam verilmesin

Meclis Araştırma Komisyonu, çocuk ve gençlerdeki şiddet eğilimiyle okullarda meydana gelen şiddet olaylarını araştırdı ve bu doğrultuda

20.02.2007 - 09:04 | MediaCat

Meclis Araştırma Komisyonu, çocuk ve gençlerdeki şiddet eğilimiyle okullarda meydana gelen şiddet olaylarını araştırdı ve bu doğrultuda Reklamverenler Derneği Başkanı Hakan Uyanık’ın da fikirlerini aldı.

Hakan Uyanık, bir dizinin kimler tarafından, ne sıklıkla izlendiğine dikkat ettiklerini, içeriğine, işlerinin gereği bakmadıklarını belirterek ana haber bültenlerindeki şiddet görüntülerinin insan sağlığına etkilerini psikolog gözetiminde araştırdıklarını ve bu çerçevede dört televizyon kanalını kayıt altına ifade etti.

Uyanık ayrıca, haberlerdeki bir şiddet görüntüsünün beş kez tekrarlandığını ve haberlere verilecek reklamın kesilmesine yönelik çalışma başlatacağını bildirdi. Televizyon yayıncılarının insanların bunu istediklerine dair tepki vereceklerini vurgulayan Uyanık, haberlerin reytinglerinin yayınlanmamasını ve haberde yarış olmamasını istediklerini; ancak bu konuda karşı tarafı ikna edemediklerini anlattı.