Shell doğalgaz üretimine ağırlık verecek

Royal Dutch Shell CEO’su Peter Voser, önümüzdeki 3 yıl arama, çıkarma ve dağıtım alanlarına 100 milyar doların üzerinde yatırım yapacaklarını açıkladı.

16.03.2011 - 00:00 | MediaCat

Londra’da düzenlediği basın toplantısıyla şirketin yakın dönem stratejisini ve yol haritasını açıklayan Royal Dutch Shell CEO’su Peter Voser, 2012’de günlük 3,5 milyon varil, 2014’te ise 3,7 milyon varil üretim hedefine ulaşmak istediklerini belirterek, “Shell ayrıca önümüzdeki dönemde doğalgaz üretimine ağırlık verecek” dedi.

Royal Dutch Shell CEO’su Peter Voser, Londra’da düzenlenen “Shell Strateji Günü”nde, Shell’in 2011-2012 dönemine ilişkin stratejisini açıkladı. Shell’in geçtiğimiz dönemde karlılığını artırarak büyüme hedeflerini yakaladığını hatırlatan Voser; şirketin önümüzdeki dönemde karlı büyüme stratejisini sürdürmeyi planladığını söyledi. Voser, geçen yıl açıkladıkları 3 yıllık strateji planının, ileriye dönük karlı büyümenin temellerini oluşturduğunu belirterek rekabetçi performanslarını geliştirdiklerini ve yeni bir büyüme dalgası içinde olduklarını vurguladı. Farklılaştırılmış yakıtlardaki teknolojik liderliklerini sürdürdüklerini de belirten Voser, “Teknoloji bizim DNA’mızda var. Hedefimiz dünyanın en rekabetçi ve inovatif enerji şirketi olmak” dedi.

30 yeni projemiz var

Shell’in üç önceliği bulunduğunu anlatan Voser, bu önceliklerin “maliyetleri düşürerek performansa odaklanmak”, “üretimi artırmak” ve “yeni projelere odaklanmak” olduğunu söyledi. 2012 yılında hedeflerinin günde 3,5 milyon varil üretime ulaşmak olduğunu da açıklayan Voser, böylece 2010 yılına oranla yüzde 6 oranında bir üretim artışı sağlayacaklarını kaydetti. 2014 hedefini ise günlük 3,7 milyon varil üretim olarak belirleyen Voser, “Önümüzdeki döneme ilişkin 30 yeni projemiz var. Ayrıca, doğalgaz en temiz yakıtlardan biri ve önümüzdeki dönemde doğalgaz üretimine ağırlık vereceğiz” diye konuştu.

25 yeni kuyu açacağız

Shell Finans Direktörü Simon Henry ise son 5 yılda kümülatif olarak yaklaşık 30 milyar dolarlık varlıklarını ellerinden çıkararak bunu yüksek büyüme potansiyeli olan projelere yatırdıklarını anlattı. Henry, Shell’in önümüzdeki dönemde yüksek potansiyeli olan 25 yeni kuyu açmayı planladığını bildirdi.

Politik belirsizlikler fiyatları etkiliyor

Voser, petrol piyasasına ilişkin düzenleme ile politik belirsizliklerin de fiyat ve maliyetlerdeki değişkenliklere neden olduğunu söyledi. Japonya’daki gelişmelerin petrol fiyatlarına ve nükleer stratejilerine etkisi hakkında spekülasyon yapmanın doğru olmayacağını savunan Voser, gelişmeleri takip ettiklerini belirtti. Voser, Libya’da yaşananlar konusunda ise Shell’in bölgede bulunan kuyularının ve çalışanlarının emniyetini sağladığını belirterek, yakın bir zamanda bölgede barışçıl bir çözüm beklediklerini kaydetti. Ortadoğu’da istikrarı önemsediklerinin altını çizen Voser, ”Biz bu bölgenin iyi olmasını istiyoruz. O bölgede yaptığımız yatırımların ülke insanlarına değer yarattığına inanıyoruz. Biz orada etik kurallarla iş yapıyoruz, iş güvenliği standartlarını yükseltiyoruz” dedi. Voser son olarak, Shell’in yeni enerji kaynakları geliştirmeyi sürdürdüklerini, faaliyetlerinin dünyadaki bütün müşterileri için düşük maliyetli, güvenilir enerji kaynaklarını temin etmek üzerine olduğunu kaydetti.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.