Shazam’ın unuttuğu gün

Tüm şarkıları hatırlayan uygulamanız, bir gün "unutmaya" başlarsa...

17.05.2017 - 16:37 | Arzu Nilay Kocasu

Shazam'ın unuttuğu gün

Siri’yi kendilerine dost belleyenlerden hor görülen Atlas Robot’u sevgiyle kucaklayanlara; pek çoklarımız uygulama ve teknolojilere canlı gözüyle bakıyoruz nicedir.

Peki, çoğu distopyada kaderinde insanın yalnızca daha üstün bir versiyonuna dönüşmek yazılı olan bu teknolojiler bizim o kadar da üstün olmayan sıkıntılarımızı yüklenselerdi ne olurdu? Her şarkının adını sadece dinleyerek hatırlayan Shazam, günün birinde, dinlettiğimiz ezgilerin başlıklarını hatırlayamaz olsaydı örneğin?

Birleşik Krallık menşeli sivil toplum kuruluşu Alzheimer’s Research UK, bunamanın yalnızca yaşlıları hedef alan bir hastalık olmadığını anlatmak için odağına tam da bu senaryoyu alan bir kampanya hazırladı.

65 yaşın altındaki 40 binden fazla insanın bunama hastalığından mustarip olduğu Birleşik Krallık’ta nisan ayı boyunca süren The Day Shazam Forgot, adından da anlaşılabileceği üzere, uygulamanın alametifarikası olan “şarkı hatırlama” özelliğini yitirmesini konu alıyor.

Şarkıların isimleri dilinin ucuna gelse de kullanıcısını tatmin edecek cevabı veremeyen uygulamadan istediğini alamayan Shazam kullanıcılarının Alzheimer’s Research’e bağış yapmaya davet edildikleri Innocean Worldwide UK imzalı kampanyayla STK 2 milyon 18 bin 206 gösterime ulaşmış; kurumun bağış sayfasıysa 5 bin 98 kez ziyaret edilmiş.

KÜNYE

  • Reklamveren: Alzheimer's Research U.K.
  • Reklam Ajansı: Innocean Worldwide U.K.
  • CCO: Jeremy Craigen
  • Kreatif Direktörler: Andy Wyton, Chris Kirk
  • Art Direktör: Simon Carr
  • Reklam Yazarı: Tristan Lenczner
  • Tasarımcı: Liam Graham
Kaynak: Adweek

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.