MediaCat

“Seyirciyi ancak kendi güldüğümle güldürebilirim”

Demet Akbağ, onur konuğu olduğu Brand Week Istanbul sahnesindeydi.

“Seyirciyi ancak kendi güldüğümle güldürebilirim”

Brand Week Istanbul’un bu yılki onur konuğu, Türk tiyatrosunda başarısıyla nam salmış, oynadığı çeşitli karakterlerle gerek beyazperdede gerek ekranlarda belki de yepyeni dünyaların kapılarının açılmasına vesile olmuş ünlü tiyatrocu Demet Akbağ idi.

Her izleyicinin kendisiyle farklı yapımlardan, oyunlardan apayrı bir gönül bağı olan Akbağ, Brand Week Istanbul sahnesinin ilk gününün son oturumunda Yekta Kopan’ın moderatörlüğünde katılımcılarla buluştu. Gençliğinde ilk olarak aile içerisinde yaptığı taklitlerle takdirleri topladığından bahseden Akbağ, ilk parasını Gazanfer Özcan tiyatrosunda Kimse Durduramaz oyunuyla kazandığını anlattı. Öyle ki, Akbağ’ın ilk rolü Gönül Ülkü ve Gazanfer Özcan’ın Kimse Durduramaz oyunundaki 70 saniyelik bir replikti.

Ardından Yılmaz Erdoğan’la tanıştığından bahseden ünlü tiyatrocu, yüzünde bir tebessümle katılımcıları 1995 senesine götürdü. Erdoğan’la tanışmasını “kariyerimin en büyük virajı” olarak tanımlayan Akbağ, Bir Demet Tiyatro macerasının yolunu da o tanışmanın açtığından bahsetti ve o dönemde maddi olarak büyük kaygılar çekmesine rağmen Erdoğan’ın tiyatro kurma yoluna baş koyduğunu anlattı. Star TV’nin Demet Akbağ’a teklif götürmesi üzerine Erdoğan’a giderek “Sana televizyon projesi getirdim” demesiyle, aslında Bir Demet Tiyatro’nun 2002’ye kadar Star TV’de başladığı yolculuğun ilk tohumları atılmıştı.

“Çok açgözlü bir oyuncuyum”

Altıncı bölümden sonra Star TV eski yöneticisi Cem Şaşmaz’ın, “Biz seyrettiğimize çok gülüyoruz ama galiba seyirci anlamıyor, acaba biraz daha yavaş mı oynasanız?” şeklinde bir sualle ekibe gittiğini ve ardından biraz daha es verebilmek adına kahkaha efektlerinin eklendiğini anlatan Akbağ, Erdoğan’ın bu durumu “Biz mi söyleyeceğiz seyirciye nerede güleceklerini” şeklinde bir sitemle karşıladığını gülümseyerek anlattı. Ancak kısa bir süre sonra kanalın Akbağ ile devam etmek istemesi ama diziyi yayından kaldıracağı haberini vermesiyle Akbağ, Şaşmaz’a, “Ben ancak kendi güldüğüm şeyle seyirciyi güldürebilirim” diyerek birkaç bölüm daha şans denenmesi üzerine ısrarcı olmuştu. Akbağ, bunun üzerine Bir Demet Tiyatro’nun yalnızca Star TV ekranlarında her Salı akşamı yayınlandığını yüzünden okunabilen mutluluğuyla paylaştı.

Kendisini izleyen kitleyle çok sıkı bir empati duygusunun olduğunu anlatan Akbağ, “Okuduğum her işte ve her projede hakikaten konservatuara yeni girmiş bir öğrenci amatörlüğüyle ‘ya yapamazsam ya edemezsem’ diye” hep düşündüğünü ve bu şekilde oynadığı karakterle bütünleşebildiğini, hep daha iyisini, en iyisini hedefleyebildiğini anlattı.

Seyirciye oyunculuk yelpazesinin farklı taraflarını, farklı perspektiflerini göstermek istediğini söyleyen Akbağ, “O yüzden hep farklı farklı karakterler oynadım” dedi ve ekledi: “Ben çok açgözlü bir oyuncuyum, asla şunu da oynarım sonra emekli olurum diyemiyorum. Elim kolum tuttuğu sürece hep var olmaya devam edeceğim.”

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.