SaVoa tescilli “ses”

Amerika'da ki dünyaca ünlü bağımsız akreditasyon kuruluşu Savoa ilk kez bir Türk seslendirme sanatçısının sesinin dünya standartlarında olduğunu onayladı .

31.01.2011 - 00:00 | MediaCat

Dünyanın en önemli bağımsız seslendirme değerlendirme kuruluşu olan SaVoa (Society of Accredited Voice Over Artists) Türkiye’den ilk kez bir seslendirme sanatçısının sesinin ve tekniğinin dünya standartlarında olduğunu tescilledi.

Uzmanlar ve dünyaca ünlü seslendirme sanatçılarından oluşan bağımsız komite, seslendirme sanatçısı Mehmet Onur’un sesinin dünya standartlarında olduğuna karar verdi. Yıllardır ünlü markalara ve televizyon kanallarına sesi ile hayat veren sanatçı, şu an halen MTV Türkiye, Universal Channel ve Show TV ‘nin kurumsal sesi…  Philips, BMW, Logitech, Kingston, Google ve Dell gibi uluslararası markaların tüm dünyadaki tescilli Türkçe sesi olan sanatçı, 16 yıldır sektöre hizmet veriyor. Yurtdışında çeşitli workshoplara ve eğitimlere katılan, Türkiye’yi yutdışında başarı ile temsil eden sanatçının hedefi Türkiye’de seslendirme sektörünün dünya standartlarına getirmek. SaVoa merkezi Amerika’da bulunan ve tüm dünyadan seslendirme sanatçılarının kayıt ve vokal kalitesini tescilleyen köklü bir kurum. SaVoa seslendirmeyi iki temel teknik üzerinden değerlendiriyor; ses performansı ve ses kullanım tekniği. Ses performanısı da 4 farklı disiplin içerisinde değerlendiriliyor; artikülasyon, vokal dinamiği, dramatik yorum ve vokal tekniği. Ses, teknik açıdan ise nefes kullanımı başta olmak üzere 9 farklı kriterle değerlendiriliyor.

Başvuruları 2 ay içerisinde sonuçlandıran kurum; ses tekniği, ses tonu ve teknik yeterlilik konularında, alanlarında uzman kurul tarafından değerlendirme yaparak, başvurulara olumlu ya da olumsuz şekilde karar veriyor. Yurtdışında bir çok sanatçının dahi sahip olamadığı bu belgeyi Türkiye’de ilk kez Mehmet

Onur aldı. Böylece Mehmet Onur’un sesi ve tekniği, dünyaca ünlü sesler arasına girdi. Sanatçı bu belgeye sahip olan ilk ve tek Türk seslendirme sanatçısıdır.

Yanı sıra oluşturduğu www.mehmetonur.com sitesiyle Hollywood’tan Bollywood’a kadar yüzlerce sesi de bir araya getiren sanatçı, başta İngilizce olmak üzere, Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Rusça, Çince, Arapça ve Japon dillerinden ünlü seslendirme sanatçılarını Türkiye’de temsil ediyor.