Sağlık Bakanlığı: Sensodyne reklamı yapılamaz

Sağlık Bakanlığı, 'Sensodyne' marka diş macununun, 'ara ürün' niteliğinde olduğuna, televizyonda reklamlarının yapılmasının uygun olmadığına karar verdi. Bunun üzerine Reklam Kurulu, yanıltıcı reklamları da dikkat alarak,

21.08.2007 - 14:45 | MediaCat

Sağlık Bakanlığı, ‘Sensodyne’ marka diş macununun, ‘ara ürün’ niteliğinde olduğuna, televizyonda reklamlarının yapılmasının uygun olmadığına karar verdi. Bunun üzerine Reklam Kurulu, yanıltıcı reklamları da dikkat alarak, ‘Sensodyne’in ait olduğu Ali Raif İlaç Sanayi hakkında reklam durdurma ve 59 bin 192 YTL para cezası uygulanması kararı aldı.


Sensodyne ‘ara ürün’ niteliğindedir…

Ali Raif İlaç Sanayi’ye ait ‘Sensodyne’ marka diş macununun, Mart 2006 – Haziran 2007 tarihleri arasında çeşitli mecralarda yayımlattığı reklamlarla ilgili olarak Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü’nden Reklam Kurulu’na gönderilen yazıda; ‘Sensodyne’ marka diş macununun, ‘ara ürün’ niteliğinde olduğu televizyonda reklamlarının yapılmasının uygun olmadığı görüşü aktarıldı.


Reklam kurulundan 59 bin 192 YTL para cezası…

Konuyu değerlendiren Reklam Kurulu, 1262 sayılı İspençiyari ve Tıbbi Müstahzarlar Kanunu’nun 13’üncü maddesine dayanarak, yazılı basındaki reklamlarda yer alan ‘Diş hassasiyetini giderir’, ‘Diş çürümelerini önler’ gibi kesin ifadelerin kullanılmasının uygun olmadığı, yalnızca ‘hastalıklarında kullanılması faydalıdır’ ya da benzeri ifadelerin kullanılabileceği görüşünü de dikkate aldı.

Reklam Kurulu bu nedenle, reklam veren Ali Raif İlaç Sanayi hakkında anılan reklamları durdurma ve idari para cezası uygulanmasına karar verdi.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.