Sabah’tan ‘ikinci’ halka arz

Sermaye Piyasası Kurulu'nun (SPK) Sabah gazetesi ile atv'yi bünyesinde barındıran Merkez Yayın Holding'in halka açılma başvurusunu üç hafta içinde sonuçlandırması bekleniyor.

09.08.2006 - 00:00 | MediaCat

Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK) Sabah gazetesi ile atv’yi bünyesinde barındıran Merkez Yayın Holding’in halka açılma başvurusunu üç hafta içinde sonuçlandırması bekleniyor. Halka açılma Sabah ve atv hisselerinin ikinci kez halka satılması anlamına geliyor. Sabah gazetesi ve atv daha önce Dinç Bilgin’e ait Medya Holding bünyesinde bulunurken şirket halka açılmış ve yatırımcılar bu hisseler için 105 milyon dolar ödemişti. Ancak Medya Holding’e, Bilgin’in Etibank’taki borçları nedeniyle TMSF tarafından el konması üzerine şirket hisseleri değersiz kâğıt haline gelmiş ve 37 bin küçük yatırımcı mağdur olmuştu.

Yeni patron Ciner

Ancak Bilgin TMSF’ye borçlarını ödemek için Sabah gazetesi ile atv’yi Medya Holding’deki ortağı Turgay Ciner’e 433 milyon dolara sattı. Ciner’in bu parayı TMSF’ye ödemesi gerekiyor. Ödemenin çok az bir kısmını yapan Ciner şimdi, Sabah ile atv’yi bünyesinde bulunduran şirketi Merkez Yayın Holding’i halka açmak için SPK’ya başvurdu. Yani bir kez satılan ve sonucunda binlerce kişinin mağdur olduğu Sabah ve atv yeniden satılacak.
SPK’dan bir üst düzey bürokrat halka açılma başvurularının bir ay içinde sonuçlandırıldığını belirterek şunları söyledi: “Eğer TMSF’nin ve Merkez Yayın Holding’in Sabah gazetesi ve atv’nın hukuki durumlarıyla ilgili belgeleri bize ulaştırmasında bir gecikme olmazsa sonucu üç haftada açıklayabiliriz. Ancak burada bir de Sabah ve atv, Medya Holding bünyesindeyken bu şirkete ortak olan ve bugün yatırımları sıfıra inmiş küçük yatırımcılar var. Onların itirazlarını da mutlaka değerlendireceğiz.”

TMSF izni de şart

Bu arada halka açılma için TMSF’nin de izin vermesi gerekiyor. Çünkü hisseler üzerinde Ciner 433 milyon dolarlık satış bedelinin henüz çok az bir kısmını ödediği için TMSF’nin koyduğu rehin devam ediyor. Halka arz için bu rehnin kalkması gerekiyor. Bu arada Turgay Ciner ile TMSF arasında imzalanan satış sözleşmesine göre halka arz gelirinin en az yarısının TMSF’ye aktarılması gerekiyor.
Merkez Yayın Holding’in patronu Turgay Ciner’in, bu konuyu görüşmek üzere önümüzdeki günlerde Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu Başkanı Ahmet Ertürk’ü ziyaret edeceği öğrenildi. Ciner’in görüşmede peşin ödeme yapması durumunda indirim isteyebileceği öne sürülüyor. Ancak konuya yakın kaynaklar sözleşmede gelecekte peşin ödeme yapılsa bile ‘borçlardan indirim yapılmayacağı’ hükmünün yer aldığına dikkati çekiyor.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.