Sabah-ATV ihalesi iptal mi olacak?

Önyeterlilik başvurusu yapan iki grubun çekilmesi sonrasında Sabah-atv ihalesi için tek başına kalan

04.12.2007 - 12:58 | MediaCat

Önyeterlilik başvurusu yapan iki grubun çekilmesi sonrasında Sabah-atv ihalesi için tek başına kalan Çalık Grubu’nun bugün mesai bitimine kadar teklifini TMSF’ye iletmesi gerekiyor. Teklif gelmezse ihalenin iptali ya da ertelenmesi söz konusu olacak.

Sabah-atv ticari ve iktisadi bütünlüğünün satış ihalesi yarın gerçekleşiyor. İhalenin akıbeti bugün mesai bitimine kadar Çalık Grubu’ndan gelecek kapalı zarf teklifine göre değişecek. Çalık Grubu bugün kapalı zarf teklifini TMSF’ye ulaştırırsa, yarın ihalede açık artırma safhasına geçilecek. Grup TMSF’ye kapalı zarf teklifi göndermezse, Fon Kurulu ihalenin iptal edilmesi ya da ertelenmesine karar verecek. Her iki durumda da karar, yarın yapılacak ihalede açıklanacak.

İhalede ön yeterlilik alan RTL-İpek-Sancak ve Nurol-Carlyle grupları, dün TMSF’ye kapalı zarf teklifi göndermeyeceklerini belirterek, uzatma süresi istediler. TMSF Başkanı Ahmet Ertürk ise bu talebe “İhale süreci devam ediyor” şeklinde yanıt verdi. CNBC-e’nin edindiği bilgiye göre, Ertürk’ün bu talebi değerlendirmemesinin ardındaki en büyük etken, süre uzatımı isteyen grupların ek süre tamamlandığında dahi teklif vermeyi garanti etmemeleri.

Nurol-Carlyle Grubu’nun ihaleye girmeme nedeni ise, Sabah-atv ticari ve iktisadi bütünlüğünün 2007 9 aylık sonuçlarının ve yıl sonu tahminlerinin 2006’nın aynı dönemlerine göre beklentilerin altında seyretmesi olarak belirtildi.

RTL-İpek-Sancak konsorsiyumunun ise finansör konusunda grup içinde uzlaşma sağlayamadığı söyleniyor.

Satış kapsamında Sabah, atv, Takvim, Yeni Asır, dergiler, dağıtım şirketi, reklam şirketi paket olarak yer alacak.

Kaynak: Ntvmsnbc