RTÜK’ten, Tatlıses ve Kısaparmak’a yayın izni

Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) seçim döneminde uyulması gereken yayın ilkeleri konusunda aldığı karara göre İbrahim Tatlıses ve Şebnem Kısaparmak gibi televizyon programı yapan milletvekili adayları, "siyasi içerikli" olmaması şartıyla programlarına devam edebilecek.

22.06.2007 - 13:47 | MediaCat

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) seçim döneminde uyulması gereken yayın ilkeleri konusunda aldığı karara göre İbrahim Tatlıses ve Şebnem Kısaparmak gibi televizyon programı yapan milletvekili adayları, “siyasi içerikli” olmaması şartıyla programlarına devam edebilecek.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Zahid Akman, İstanbul Conrad Otel’de düzenlenen “Seçim Dönemi Yayın İlkeleri ve Propaganda Yasakları Eğitim Toplantısı”nda yaptığı konuşmada, 22 Temmuz seçimlerinde milletvekili adayı olan sunucu ve sanatçıların siyasi olmayan içerikteki programlarını yayınlamaya devam edebileceklerini söyledi. Akman, aralarında İbrahim Tatlıses ve Şebnem Kısaparmak’ın da bulunduğu televizyon yıldızlarının programlarında seçim dönemi yayın ilkelerini ihlal etmeleri halinde benzer durumdaki yayın organlarına uygulanan müeyyidelere maruz kalacaklarını belirtti.

Akman, seçimlerin demokratik bir havada ve kamuoyunun vicdanının yıpratmadan yapılması için gerekli yayın ortamının sağlanması amacıyla tüm basın mensuplarından durarlı davranmasını rica etti. RTÜK Başkanı Akman konuşmasının devamında yayın ilkelerine uyulmaması karşısında YSK’nın uygulayacağı cezaları da açıkladı. Buna göre, ihlal durumunda ilk uygulama uyarı cezası olacak. Uyarı cezasını alan yayın organı aynı ihlali veya farklı bir seçim ihlali yaparsa program durdurma cezası alacak. Tekrarlanan bir ihlal daha olması halinde, 1 ila 15 gün arasında değişen ekran karattma cezası verilecek.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.