RTÜK’e kardeş geliyor

Radyo ve televizyon yayınlarını izleyerek, “Toplumun milli manevi değerlerine ve Türk aile yapısına” uygun olup olmadığını denetleyen RTÜK’ün yaptığı işin benzeri bir işlev görecek olan...

31.03.2010 - 00:00 | MediaCat

Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Selma Kavaf, ABD’de 1.3 milyon üyesi bulunan ve oldukça etkin çalışan bir modeli Türkiye’ye uyarlamak için harekete geçti.

Gazete Habertürk’ten Bülent Aydemir’in haberine göre RTÜK ve Başbakanlık Aile ve Sosyal Araştırmalar Genel Müdürlüğü ile gerekli görüşmeler yapılarak “Ebeveyn İzleme Kurulu” oluşturulması için çalışmalar başlatıldı. RTÜK gibi cezai yaptırım yetkisi bulunmayacak olan Ebeveyn İzleme Kurulu’nun  yaptırımları daha ağır olacak.

SİVİL TEPKİ SAĞLANACAK

Radyo ve televizyon yayınlarını izleyerek, “Toplumun milli manevi değerlerine ve Türk aile yapısına” uygun olup olmadığını denetleyen RTÜK’ün yaptığı işin benzeri bir işlev görecek olan Ebeveyn İzleme Kurulu, çocuklar ve aileler için zararlı, şiddet ve cinsellik içeren TV programları, diziler ve filmler konusunda sivil tepkiyi harekete geçirecek.

BAKAN KAVAF TALİMAT VERDİ

Dizilerdeki bazı görüntülerin, muhafazakar aile yapısı ve manevi değerlerin erozyona uğramasına yol açtığını belirten Devlet Bakanı Selma Kavaf, daha önce Ebeveyn İzleme Kurulu ile ilgili olarak RTÜK’e yazılı başvuruları olduğunu açıklamıştı. RTÜK yetkilileri ile görüşen Bakan Kavaf, daha sonra Aile ve Sosyal Araştırmalar Genel Müdürlüğü yetkilileri ile danışmanlarına çalışmayı derinleştirmeleri için talimat verdi.

Bakan Kavaf, kurulla ilgili olarak, “Üyeler, bir kısım programları, filmleri ve dizileri izlemek suretiyle buradaki bazı görüntülerin toplumun üzerinde nasıl bir etki yaratacağını konuşarak, tartışarak ve fikir beyan ederek yayın politikası belirleyebilir” dedi.

ÇALIŞMA ŞEKLİ

– Yasayla oluşturulacak Kurul’da aile uzmanı, psikolog, pedagog gibi uzmanlar görev yapacak.

– Kurul, sakıncalı bulduğu programlar konusunda sponsorlara çağrı yaparak, “Destek vermeyin” diyecek.

– RTÜK gibi yasaklayıcı bir yol izlenmeyecek, ailelerin ve toplumun vereceği tepkiye göre hareket edecek.

– Baskıyı göze alamayan kanal, programı yayından kaldırmak zorunda kalacak.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.