RTÜK: Buzlanan kadehlerle ilgimiz yok

Televizyon dizilerinde alkol görüntülerinin buzlanmasıyla ilgili RTÜK, "Bizimle alakası yok" derken

05.10.2007 - 10:09 | MediaCat

Televizyon dizilerinde alkol görüntülerinin buzlanmasıyla ilgili RTÜK, “Bizimle alakası yok” derken, dizi film yapımcıları ise topu kanal yöneticilerine attı..

Televizyon dizilerinde sigaranın ardından alkol alınan sahnelerde kadehlerin buzlanması, “Ramazan baskısı mı?” tartışmasına neden oldu. RTÜK, “Kesinlikle bizimle alakası yok” dedi. “Buzlama yapacağımıza sahneyi çekmeyiz” diyen dizi film yapımcıları ise buzlama görüntüleriyle ilgili topu kanal yönetimlerine attı.

RTÜK yasağı eski çıktı

Televizyon programlarında sigara ve alkol Radyo Televizyon Yayınlarının Esas ve Usulleri Hakkında Yönetmelik hükümlerine göre yasak. Yasakları uygulamayan televizyon kanallarına da uyarı, tekrarı durumunda ise yayın durdurmaya varan cezalar veriliyor. Çocuklar ve gençlerin içki ve sigaraya özendirilmemesi için yapılan bu düzenleme 2003’ten bu yana yürürlükte. RTÜK yetkilileri bu düzenlemenin çok eski olduğunu, ancak ramazan dolayısıyla kanallara yönelik özel bir baskının kesinlikle söz konusu olmadığını savundu.

İçki içen çizgi karaktere ceza

RTÜK çocuk ve gençlerin içki-sigaraya özenmemesi için yönetmelik gereği çeşitli televizyon kanallarına geçmişte uyarı cezaları vermişti. Bunların en ünlüsü 2004 yılında sigara, puro ve içki içen çizgi karakterlerin yer aldığı, “Lastik Çocuk” adlı Japon çizgi film nedeniyle Star televizyonuna verilen uyarı oldu. Buzlanan görüntülerin bulunduğu ‘Arka Sokaklar’ dizisini çeken Erler Film yöneticilerine göre buzlanan görüntüler sigara yasağı ile başladı ve ramazandan çok önce vardı. Buzlama konusunda kararı kanalların verdiğini belirten dizi yöneticileri, “Buzlama yapacağımıza çekmeyiz” dedi.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.