Reklamverenlerde artış var

Medya Takip Merkezi’nin, TV reklam raporuna göre, 2010’un ilk altı ayında yayınlanan reklam miktarları...

16.07.2010 - 00:00 | MediaCat

Medya Takip Merkezi’nin (MTM), TV reklam raporuna göre, 2010’un ilk altı ayında yayınlanan reklam miktarları, geçtiğimiz yılın aynı dönemine oranla yüzde 23 artış gösterdi. Peki, yılın ilk yarısında en çok reklam veren kurumlar hangileri oldu?

 

Unilever en fazla Knorr’a yatırım yaptı
MTM’nin yaptığı araştırma sonuçlarına göre; tüm kurumları geride bırakarak ilk sıraya yerleşen ve TV mecrasına en çok reklam yatırımı yapan firma, Unilever oldu. Yılın ilk altı ayında toplam 79 bin 626 reklamını tüketicilerinin algısına sunan Unilever’in markalarının reklamları, yaklaşık 482 saat ekranlarda kaldı. Araştırma süresince toplam 24 markasına reklam yatırımı yapan Unilever’ın en fazla yatırım yaptığı markası ise Knorr oldu.

Türk Telekom reklam yatırımını yüzde 116 arttırdı
Yılın ilk altı ayında en çok reklam veren bir diğer firma Türk Telekom oldu. Önceki yılın aynı dönemine oranla reklam yatırımını yüzde 116 gibi önemli bir oranda arttıran Türk Telekom, bilinmeyen numaralar (11880, 11824) pazarına girmesinin ardından, bu pazardaki markalarına yaptıkları reklam filmleriyle de dikkat çekti.

Turkcell reklam yatırımlarını yüzde 95 arttırdı
Medya Takip Merkezi’nin “en çok reklam veren markalar” araştırma sonuçlarına göre; yılın ilk yarısında en fazla reklam yatırımı yapan markanın Turkcell olduğu tespit edildi. Geçtiğimiz yılın aynı dönemine oranla reklam harcamasında yüzde 95’lik artış gerçekleştiren Turkcell, toplam 36 bin 982 reklamını tüketicilerinin dikkatine sundu. Turkcell özellikle, 3G “Tosun &Yabancı Damat” ve VINN reklam kampanyalarıyla ekranlarda sıkça yer buldu.

Vodafone sırasını korudu
Geçtiğimiz yılın aynı döneminde en çok reklam veren markalar sıralamasında yine ikinci olan Vodafone, bu yıl da yerini korudu. Önceki seneye oranla reklam adedinde yüzde 35’lik bir artış olan Vadofone, kampanya/tarife duyurumlarıyla sıkça ekranlardaydı.

Avea üçüncü sıraya yükseldi
Aynı sonuçlara göre; en çok reklam veren bir diğer marka Avea oldu. Önceki seneye göre reklam oranını yüzde 71 arttıran Avea, toplam 22 bin 580 reklamını tüketicilerinin dikkatine sundu. Geçtiğimiz yıl listede altıncı sırada yer alan Avea, 2010’un ilk yarısında bu sıralamada üçüncülüğe yükseldi.

11880’den reklam atağı
2010’un ilk yarısında reklam atağına geçen bir başka marka, 11880 oldu.  İlk reklamını Ocak 2010’da veren 11880, eğlence reklam filmleriyle de tüketicilerinin dikkatini çekmeye çalıştı. İlk yarıda toplam 15 bin 236 reklamını izleyenlerle buluşturan 11880, 50 saat süreyle ekranlarda kaldı.

Isıtıcı pazarının lider markası Ufo, dokuzuncu sıraya geriledi
2009 yılının en çok reklam veren markası olan Ufo’nun, bu yılın aynı döneminde listede dokuzuncu sıraya gerilediği tespit edildi. Geçtiğimiz yıl pazara hızlı bir giriş yapan Ufo’nun reklamları, yüzde 41’lik düşüş gösterdi.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.