Reklamlarda Cumhuriyet Bayramı

Cumhuriyet Bayramı kutlamalarına şirketler de reklamlarla katıldı. 20'den fazla marka dün hem Cumhuriyet Bayramı'nı kutladı hem de ülkenin...

30.10.2007 - 09:33 | MediaCat

Cumhuriyet Bayramı kutlamalarına şirketler de reklamlarla katıldı. 20’den fazla marka dün hem Cumhuriyet Bayramı’nı kutladı hem de ülkenin bölünmez bütünlüğüne yönelik mesajlar verdi. Daha önce 29 Ekim’de reklam vermeyen birçok şirketin son gelişmelerin ardından toplumsal duyarlılıklarını ilanlarla ortaya koyması da dikkat çekti. Ağırlığını yerli sermayenin oluşturduğu markalar arasında Citroen ve Renault gibi çokuluslu şirketler de yer aldı.

Önceki 29 Ekim kutlamalarında böyle bir reklam bombardımanı yaşanmadığını söyleyen Reklamverenler Derneği Başkanı Hakan Uyanık, “Şu anda Türkiye’nin içinde bulunduğu duruma karşılık markalar da bütünleşmeye gidiyor” dedi. Reklamverenlerin de teröre karşı oluşan birliktelik içinde yer almak istediğine dikkat çeken Uyanık, markaların bu sayede imajlarını da güçlendirdiğini belirtti. Halkla ilişkiler ve iletişim uzmanı Ali Saydam ise daha önce 29 Ekim’de reklam vermeyen firmaların bir anda duyarlılaşmalarının tüketici tarafında samimi bulunmadığını ifade etti. Saydam, “İletişimin özü tutarlılık ve sürekliliktir. 29 Ekim mesajları sadece düzenli olarak kutlama yapan markalar için anlam taşıyor” dedi.


Duyarlılık kampanyası

Ülker gibi her milli ve dini bayramda ilan veren firmaların yanında bu yıl ilk defa 29 Ekim’de ilan veren Twigy Terlikleri’nin sahibi Sinan Öncel’in ifadesiyle markaların bu tutumu sosyal sorumluluk kampanyasından çok “Toplumsal duyarlılık kampanyası” oldu. Gazetelerin yanı sıra 4 gün önceden açık havaya da ilan verdiklerini anlatan Öncel, bölme işaretinin altına “Basit Hesaplara Gelmeyiz” yazısıyla şirket olarak tepkilerini koyduklarını belirtti. “Birçok marka zaten kutlamayı yapıyor. Bizimki bir kutlama mesajı değil daha çok tepkisel bir duruş” diyen Öncel, markaların bu gibi günlerde propaganda güçlerini kullanmaları gerektiğini söyledi. Öncel “Özellikle çok uluslu şirketlerin üst yönetimlerini Türkiye lehine lobi yapmaya teşvik etmeliyiz” sözleriyle de markaların reklamlarda satış amacından öteye geçmeleri gerektiğini kaydetti.

Türkiye Cumhuriyeti’nin 84’üncü yaşını kutladığı 29 Ekim tarihle gazetelerde dikkat çeken bazı reklamlar ve temaları şöyle:

SINPAŞ: Emlak sektörünün önde gelen kuruluşlarından Sinpaş, tam sayfa ilanlarında İstiklal Marşı’nın dizelerinden alıntı yaptı. “Korkma sönmez” başlığı ile verilen ilanlarda, “Vatanımız her şeyimiz. Hiçbir şeyden yılmadan, yorulmadan, azımle çalışıyoruz” denildi.

PETROL OFİSİ: Reklamında askeri kamuflaj desenli bir akaryakıt pompasını kullanan Petrol Ofisi, “Biz Cumhuriyet’in Petrol Ofisi’yiz” sloganı ile verdiği tam sayfa ilanlarda, “Cumhuriyetimizi koruyanların akaryakıtınıbiz temin ederiz. Cumhuriyetimizin her köşesine de akaryakıtı biz götürürüz. İlelebet değişmez bu gerçeğimiz. Nice yıllara Cumhuriyetimiz” mesajını verdi.

ARAS KARGO: Reklamında, 1915’te Çanakkale’de 1’inci Tayyare Bölüğü Havaalanı’nda iki Türk askerinin resmine yer veren Aras Kargo, Cumhuriyet Bayramını “Bizim için taşıdığı önemi iyi biliriz” sloganı ile kutladı.

RENAULT: Renault, basın reklamlarında Türkiye haritasının içine Atatürk’ün ilk Cumhuriyet Balosu’nda davetlilerle birlikte çekilen bir resmini yerleştirerek, “Cumhuriyetimizin 84. yılını hep birlikte kutluyoruz” mesajını verdi.

ANADOLU SİGORTA: Basın reklamlarında “Yürüyelim arkadaşlar” sloganı ile Mustafa Kemal Atatürk’ün vatandaşlarla birlikte yürürken fotoğrafını kullanan Anadolu Sigorta, reklamında, “Birlikte, beraberce. O’nun gibi. O’nun izinde. Aynı Cumhuriyet coşkusu yüreğimizde” dedi.

DÜNYAGÖZ: Dünyagöz Hastaneler Grubu da, Cumhuriyet Bayramı reklamında, uzmanlık alanı olan ’göz’ü kullandı. “Gözümüz daima ileride” sloganı ile verilen reklamda, “Hep ulu önderin peşinde, hep gözlerinizin hizmetindeyiz” denilerek, Atatürk’ün, “Yurt sevgisi ona hizmetle ölçülür” deyişi kullanıldı.

LC WAIKIKI: LC Waikiki de Cumhuriyet Bayramı reklamında, kendi ürünlerini giymiş bir aile resmini kullandı. Reklamda, “Birlik ve beraberlik içinde kutlayacağımız nice Cumhuriyet Bayramları’na” denildi.

KC GROUP: KC Group, Cumhuriyet Bayramı için verdiği gazete reklamlarında, “En önemli gün bugün” başlığı altında, “Bir haykırış; şimdilik elimizden gelen. İçimizden geçenin hepsi değil. Çünkü konu vatansa; biz hep daha fazlasını isteriz. Biliyoruz ki, yarın da gönderde olan her bir ay yıldız, güven veriyorsa bize; hep hatırlatacak bu toprağa kalbini verenleri, o emekleri ve sevgiyi. O, var edecek bizi. Ve hep kucaklayacak bu toprağa ’vatan’ diyen herkesi” dizeleri yer aldı.

ZİRAAT BANKASI: Adındaki ’Türkiye Cumhuriyeti’ ifadesine vurgu yapan Ziraat Bankası, reklamında, “Cumhuriyetimizin kurulmasında ilk adım olan Kurtuluş Savaşı’nda verdiği destekle yerini alan, 29 Ekim 1923’te Cumhuriyetimizin ilanını Türk halkı ile birlikte büyük coşkuyla kutlayan bir banka var” mesajı verdi.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.