‘Reklamdaki denetim dengeleri gözetmeli’

Türkiye’de medya reklamlarının büyüklüğü yıllık 3 milyar 300 milyon YTL’ye ulaşırken...

09.05.2008 - 09:52 | MediaCat

Türkiye’de medya reklamlarının büyüklüğü yıllık 3 milyar 300 milyon YTL’ye ulaşırken, reklamla ilgili yasaların ’tek çatı’ altında toplanmasının gerekliliği gündeme geldi.

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Mukayeseli Hukuk Araştırma ve Uygulama Merkezi’nin düzenlediği Uluslararası Reklam Hukuku Sempozyumu’nda yeni bir hukuk dalı olarak ortaya çıkan ’Reklam Hukuku’nun Türkiye’de ve dünyada yaşanan sorunları ve gelişimi ele alındı.

Reklama Teşvik Yasası

Doğan Yayın Holding (DYH) Yönetim Kurulu Üyesi avukat Barbaros Çağa, reklamla ilgili yasaların tek bir çatı altında toplanması gerektiğini söyledi. Barbaros Çağa, şöyle konuştu: “Reklamın birinci fonksiyonu tüketiciyi bilgilendirmek, aydınlatmak. Reklamla ilgili yasaların ’Reklamı Teşvik Etme Yasası’ başlığı altında toplanabilmesini isteriz. Medya, Tüketicinin Korunması mevzuatı kapsamında kusursuz da olsa sorumlu tutuluyor. Reklamverenin verdiği yanlış bilgilerden dolayı mevzuat, reklamı yayınlayan medya organını sorumlu tutuyor.”

17 bin reklam veren

Reklamların, medyanın kan damarı olduğunu söyleyen Barbaros Çağa, Türkiye’de 2007 yılı rakamlarına göre medyanın reklam pastasının 3 milyar 300 milyon YTL, bu rakamın GSMH içindeki payının binde 38 olduğunu hatırlatarak, şunları söyledi: “Gelişmekte olan ülkelerde reklam pastasının GSMH’ya oranı yüzde 2, ilerlemiş ülkelerde yüzde 1-1.5 arasında değişiyor. Son yıllardaki gelişmelere baktığımızda reklam pazarının yüzde 20 oranında geliştiğini görüyoruz. Türkiye’de 17 bin reklamveren bulunuyor. Almanya’da 30 bin, Fransa’da 37 bin, Polonya ve Çek Cumhuriyeti’nde 26 bin reklamveren bulunuyor. Yürüyecek çok yol olsa da sabırlı olursak batı düzeyine geleceğimize inanıyoruz.”

Reklamdaki denetim dengeleri gözetmeli

REKLAM Özdenetim Kurulu Başkanı Çetin Ziylan, reklam sektöründe evrensel sayılabilecek kuralları içeren bir düzenleme yapılması gerektiğini belirterek, şunları söyledi: “Bunun ardından kuralların uygulanmasını sağlayacak denetim mekanizmaları gerekiyor. Kurallar hem piyasa mekanizmalarını koruyup işlenmesini sağlamalı, hem toplumsal sorumluluğu gözetmeli, hem de tüketici haklarını korumalı. Denetim bütün bu dengeleri sağlayacak biçimde olmalı. Bu mekanizmaları kurup yürütmek tek başına devletin işi olmamalıdır.”

Reklamın yıllık KDV katkısı 777 milyon YTL

Reklam pazarı son yıllarda ortalama yüzde 20 büyüdü.

Reklam sektörü yılda 777 milyon YTL KDV sağlıyor.

Türkiye’de 17 bin reklamveren bulunuyor.

Almanya’da 30 bin, Fransa’da 37 bin, Polonya ve Çek Cumhuriyeti’nde 26 bin reklam veren bulunuyor.

Türkiye’de 2007 yılı rakamlarına göre medyanın reklam pastası 3 milyar 300 milyon YTL.

GSMH içindeki payı binde 38.

Kaynak:Hürriyet

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.