Reklamcılığın DNA’sı değişiyor

Nisan ayında başlayan ve düzenli olarak devam eden Digital Age Workshopları’na 4 Mayıs Salı günü Ceylan International Hotel’de...

29.04.2010 - 00:00 | MediaCat

Nisan ayında başlayan ve düzenli olarak devam eden Digital Age Workshopları’na 4 Mayıs Salı günü Ceylan International Hotel’de, adinteractive CEO’su ve Ajans Başkanı Köksal Abdurrahmanoğlu bir sunum ile katılacak.

Reklamcılığın geleceğinin tartışılacağı sunumda Abdurrahmanoğlu, teknoloji ile barışık yeni tüketici kitlesi ile medyanın, reklamverenin ve ajansların tüketicinin yaşadığı bu değişime adapte olması zorunluluğu üzerinde duracak.

Konu ile ilgili açıklama yapan Abdurrahmanoğlu, “Reklamcılığın geleceği, pazarlamanın ta kendisidir. Günümüzde artık bir markanın ya da ürünün iletişim stratejisi, yeni yöntemlerle geliştirilmekten geçiyor. Bundan böyle bilinen pazarlama stratejilerinin yanında yenilerinin de eklenmesi şart. Bu değişim ve dönüşümden medya da etkilenecek. Bu aşamada medyanın evrimi de önemlidir. Reklamcılık 5 yıl içerisinde 50 yılda değiştiğinden daha fazla değişecektir” dedi. Bu aşamada tüketicin evrimine de dikkat çeken Abdurrahmanoğlu, “Markalar, tüketiciyi ürününü tüketen kişi olarak algılıyor. Reklam ajansı için de tüketici, ürünü sattırması gereken ve satın alması gereken kişi olarak tanımlanıyor. Ancak günümüzde tüketici öyle bir noktada ki, kişi; tüketici, müşteri, satıcı, iletişime geçen, sosyal oluşumlara katkıda bulunan birey haline gelmiş durumda. Yani artık kişiyi, sadece tüketici olarak değerlendiremiyoruz çünkü bu çember içerisinde daha fonksiyonel özelliklere sahip durumda. Bu nedenle ‘Pazarlamanın doruk noktası neresi?’ diye sorgulamak gerekiyor. Eskisi gibi marka cilalamak revaçta değil. Şimdi, marka fun’ları yaratmak gerekiyor, ama bu gerçekten daha zor. Bu kitle için hayatlarını iyileştirecek şeyler yapmak gerekiyor. Sadece reklam onların hayatlarını iyileştirmeye yetmiyor” açıklamasında bulundu.

İnternet her geçen yıl artış gösteriyor
Abdurrahmanoğlu 2009 yılının krizin etkilerinin en yoğun hissedildiği yıl olduğunu belirterek, bu etkinin kendini doğrudan reklam yatırımlarında da gösterdiğinin altını çizdi. Abdurrahmanoğlu, “2008 yılında 3,4 milyar TL olarak gerçekleşen reklam yatırımları, geçtiğimiz yıl yüzde 18’lik küçülmeyle 2,8 milyar TL’ye geriledi. Her kriz sonrasında olduğu gibi yaşadığımız krizin ardından da reklamın büyüme potansiyelini tekrar ortaya koyması bekleniyor. Bu yıla ilişkin tahminler de beklentilerle paralel” dedi. Yatırımların mecralara dağılımında ise değişiklik olmayacağını belirten Abdurrahmanoğlu, internetin yükselişine devam edeceğini ve yatırımlardan aldığı payın yüzde 3,7’den yüzde 4,3’e çıkacağını belirtti. Pazarın büyüklüğünün 500 milyon TL olduğunu belirten Abdurrahmanoğlu, 2010 yılında 1 milyarlık hacme ulaşacağının da altını çizdi.

Reklam ve reklam ajanslarının evrimi
Farklı kitlelere, farklı iletişim araçları ve farklı mesajlarla ulaşmak gerektiğini belirten Abdurrahmanoğlu, “Ajanslar öyle bir noktaya geldi ki, tüm süreci yönetebiliyorlar. Artık markanın ürünün her şeyine ajans karar veriyor. Son yıllarda gelişen teknoloji ile reklam ajansları da gerek işletmelere yeni mecralar sunarak tüketicilerle buluşma alanlarını genişletiyor, gerekse iş yapış şekillerinde teknolojiyi kullanarak yeni çözümler getiriyorlar. Bu bağlamda da artık reklam ajanslarının hizmet alanları genişliyor ve yeni tarzda reklam ajansları işletmelere ve onların markalarına hizmet eder hale geliyorlar” dedi. İlerleyen yıllarda da yine reklam ajanslarının yapısının değişeceğini söyleyen Abdurrahmanoğlu, teknolojideki gelişmeler sonucunda fikir yaratımının çok daha önemli bir yere sahip olacağına vurgu yapıyor. Yeni ajans modelinin fikirler üzerine kurulu olacağının altını çizen Abdurrahmanoğlu, “Günümüzdeki ajans modellerinde fikirlerin öneminden söz edilse de ağırlığımızı her zaman için fikirlerden çok uygulamalara veriyoruz. Oysa gelecekte, üreticilerin değeri git gide azalmaya başlayacak ve fikir üreticileri en çok öneme sahip olacak. Çünkü onlar sadece kendi sektörleri ile ilgili kalmayarak, her alanda en büyük fikri ortaya koyacaklar. Sonuç olarak yeni ajans modelinde uygulamadan çok fikirlere yoğunlaşılacaktır” ifadelerini kullandı.

Abdurrahmanoğlu, günümüzdeki reklam ajanslarının DNA’sında strateji, kreatif fikir ve teknoloji olacağının altını çizerek; “Bu ajanslar, yetenekli işlere imza atan ajanslar. Kendi bünyesinde etkin, güçlü yapılar oluşturuyorlar. Bu da yeni nesil ajansların modeline zemin hazırlıyor. Optimum ve şeffaf yapılarıyla tüm hizmetleri içinde barındıracak özellikler gösteriyorlar. Bazı ajanslar her şeyi ‘in house’ yapıyor. Bazı ajanslar ise sadece strateji geliştiriyorlar, her şeyi ‘out source’ ediyor ve birebir kendileri ilgileniyor. Tabii tüm bunlar yakın gelecekte olacak şeyler” dedi.

Organizasyon ve katılım hakkında daha fazla bilgi almak ve kayıt yaptırmak için 0212 282 26 40 / 138 numaralı telefon ve  www.mci.com.tr adresinden faydalanılabilir. Sunumlar 4 Mayıs Salı günü saat 13.00 – 18.00 arasında gerçekleşecek.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.