Reklamcılar Derneğinden ‘tiraj’ açıklaması

Reklamcılar Derneği son zamanlarda çeşitli basın organlarında yer alan, Dernek Başkanı Yiğit Şardan'ın da konu edildiği tiraj haberlerine yazılı bir açıklama ile yanıt verdi...

19.03.2010 - 00:00 | MediaCat

Reklamcılar Derneği son zamanlarda çeşitli basın organlarında yer alan, Dernek Başkanı Yiğit Şardan’ın da konu edildiği tiraj haberlerine yazılı bir açıklama ile yanıt verdi.

Açıklamanın tam metni şu şekilde:

Son günlerde kimi basın organlarında yer alan, Reklamcılar Derneği Başkanı olarak şahsıma atfedilen açıklamaları ve dile getirilen suçlamaları hayretle izlemekteyim. Yaratılmaya çalışılan hava, haksız, yersiz suçlamalar karşısında bir açıklama yapmayı  gerekli görüyorum.

– Öncelikle ABC Türkiye Tiraj Denetimi Platformu kurulması ve akabinde platformun lağvedilmesi süreci bulanıklığa elvermeyecek kadar nettir. Zaman’ın şikayeti ve sonrasında yaşananlar Reklamverenler Derneği, Reklamcılar Derneği ve basın kuruluşlarının, yani tüm sektörün gözleri önünde cereyan etmiştir. ABC Türkiye kuruluş sözleşmesine imza atan taraflardan biri olan Zaman Gazetesi uluslararası bağımsız denetçi firmanın verdiği ‘denetlenemez’ raporuna istinaden, dönemin ABC Türkiye Yönetim Kurulu’nca üyelikten çıkarılmıştır.

– Açıklıkla belirtmek isterim ki, haberlerde ima edildiği biçimde, Zaman’ın üyeliğinin düşmesi vb. asla kişisel bir tasarruf değildir, ABC Türkiye Yönetim Kurulu’nun ortak kararıdır.

– Düzeltilmeye muhtaç diğer bir konu da lağvedilme sürecidir. Zaman kendilerine sunulan yol haritasının gereklerini karşılamak yerine Rekabet Kurumu’na şikayette bulunmayı tercih etmiş, Rekabet Kurumu şikayet üzerine ABC Türkiye’ye verdiği menfi tespit ayrıcalığını  soruşturma açma süreci yaşanmaksızın geri almıştır. Rekabet Kurumu taleplerinin ABC Türkiye’nin kuruluş esasları, ülke risklerine dayalı biçimde revize edilen uluslararası standartlarla çelişmesi ABC Türkiye’yi işleyemez kılmış ve Kurul kendini lağvetme kararı almıştır.

– Üçüncü ve önemli diğer husus son basın toplantısında dile getirdiğim müşterek standartlarla denetim konusudur. Bugün 13 ulusal gazeteden sadece 3 tanesi farklı denetçilerle, farklı standartlarda denetim yaptırmakta, tiraj rakamlarının şişirildiği söylentileri de sektörü sarsmaktadır. Tüm mecraların ölçüme-hesap verebilirliğe dayalı biçimde yönetildiği ülkemizde pastadan % 30’lar mertebesinde pay alan bir sektörde, mecra yatırımlarının şaibeyle yönlendirilmesinin yanlışlığını bir kez daha dile getirmek isterim. Bizzat bu durumun  bir rekabet ihlali olduğu kanısındayım. Sektörel standartlara dayalı, tüm mecraların denetlendiği bir sistem yeniden tesis edilmezse mecrada kan kaybının giderek artacağına inanıyorum.

Kamuoyu dikkatine saygıyla arz ederim.

Yiğit Şardan
 

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.