Reklam Kurulu cezalandırdı

Reklam Kurulu mevzuata aykırılık ve örtülü reklam yapmak gerekçeleriyle çok sayıda medya kuruluşuna para ve durdurma cezaları verdi.

23.09.2004 - 00:00 | MediaCat

Reklam Kurulu mevzuata aykırılık ve örtülü reklam yapmak gerekçeleriyle çok sayıda medya kuruluşuna para ve durdurma cezaları verdi.

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren Reklam Kurulu’nun bazı ceza kararları şöyle:

– Star TV’ye “Mavi Boncuk” adlı programda Operatör Dr.Gökhan ÖZÇINAR, Diş Hekimi Yaşar NALÇAÇI ve Hollywwod Tans isimli solaryum merkezinin örtülü reklamlarının yapılması gerekçesiyle 44.975.000.000.-TL idari para ve durdurma cezası.

– ATV’ye “Bizim Stadyum” isimli programda Aria markasının örtülü reklamının yapılması ve
söz konusu fiilin bir yıl içerisinde tekrar edilmiş olması nedeniyle idari para cezasının iki misli olarak uygulanmasıyla 89.950.000.000.-TL idari para ve durdurma cezası.

– Yine ATV’ye “Ekmek Teknesi” isimli programda Ofçay isimli ürünün örtülü reklamının yapılması nedeniyle 89.950.000.000.-TL idari para ve durdurma cezası

– Kanal D’ye “Evim Güzel Evim” isimli programda Serfloor markasının örtülü reklamının yapılması gerekçesi ve söz konusu fiilin bir yıl içerisinde tekrar edilmiş olması nedeniyle idari para cezasının iki misli olarak uygulanmasıyla 89.950.000.000.-TL idari para ve durdurma cezası.

Ayrıca Reklam Kurulu 2003 yılı Eylül-Aralık aylarında yayımlanan, “Abone Platin” tarifesinin tanıtımına yönelik reklamlarda tarifelere ilişkin yapılan karşılaştırmanın doğru olmadığı gerekçesiyle Telsim Mobil Telekomünikasyon Hizm. A.Ş.’ne 35.000.000.000.-TL idari para ve durdurma cezası verilmesine karar verdi.

Reklam Kurulu kararlarının tamamına http://www.sanayi.gov.tr/webedit/gozlem.aspx?sayfaNo=2214 adresinden ulaşmak mümkün.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.