Reklam Kurulu ceza yağdırdı

Reklam Kurulu 12 Haziran’da gerçekleştirdiği toplantısında bazı firmalar, kurum ve kuruluşlar ile şahıslara, verdikleri reklamlarla ilgili durdurma cezası ve çeşitli para cezaları verdi.

09.07.2007 - 11:02 | MediaCat

Reklam Kurulu 12 Haziran’da gerçekleştirdiği son toplantısında, bazı firmalar, kurum ve kuruluşlar ile şahıslara, verdikleri reklamlarla ilgili durdurma cezası ve çeşitli para cezaları kesti.

Kurul, Akbank A.Ş’nin “Axess Kart Teknopuan” kampanyasına ilişkin reklamlarını “aldatıcı ve yanıltıcı” bularak, bu reklam hakkında durdurma ve 54 bin 913 YTL tutarında idari para cezası verdi.

Kurul, Akbank A.Ş’nin 1 Temmuz 2006-31 Aralık 2006 tarihleri arasında geçerli olacağını ilan ettiği “Axess Kart Teknopuan” kampanyasına ilişkin olarak kampanyanın stoklarla sınırlı olduğunun televizyon reklamlarında okunabilir büyüklük ve hızda olmayan altyazı ile belirtilmiş olması nedeniyle reklam hakkında durdurma ve idari para cezası verilmesini kararlaştırdı.

Kurul ayrıca, Numil Gıda Ürünleri San. ve Tic. A.Ş. tarafından üretilen “Milupa Aptamil” markalı ürünlerin çeşitli tarihlerde farklı mecralarda yayınlanan değişik reklamlarındaki ifadelerle ilgili de 59 bin 192 YTL para cezası ile reklama da durdurma cezası verdi.

Benckiser Temizlik Malzemesi Sanayi ve Ticaret A.Ş’ye ait “Calgon” ile “Kosla Oxi Action (Kosla Vanish Oxi Action Max” adlı kireç önleyici ürünlere ilişkin çeşitli tarihlerde, değişik televizyon kanallarında yayınlanan reklamlarda kullanılan ifadelere ilişkin söz konusu firma tarafından gönderilen belgelerin inceleme konusu reklamlarda yer alan iddiaların ispatı niteliğindeki bilimsel bilgi ve belgeler olmadığına kanaat getiren Kurul, her iki reklam ile ilgili durdurma ile her iki ürün reklamları için ayrı ayrı olmak üzere 54 bin 913’er YTL idari para cezası verdi.

Yine Ağustos-Eylül 2006 döneminde çeşitli mecralarda yayımlanan Boytaş Mobilya Sanayi ve Ticaret A.Ş.’ye ait Bellona Viscolex, Bellona Ofset Form ve Bellona Ofset Flex yataklara ilişkin reklamlarda kullanılan ibarelerin doğruluğunun ispatına yönelik olarak gönderilen belgelerin yeterli olmadığı üretici firma ya 54 bin 913 YTL para söz konusu reklamlara da durdurma cezası kesildi.

Kurul ayrıca Unilever San. ve Tic. Türk A.Ş. tarafından çeşitli televizyon kanallarında yayımlanan “Huggies” isimli bebek bezi ürününe ilişkin reklamlarda yer alan ifade ve iddiaların yanıltıcı nitelikte olduğuna karar vererek reklamı veren Unilever San. ve Tic. Türk A.Ş.’ye 59 bin 192 YTL para cezası ve reklama da durdurma verdi.

Özel Türkiye Hastanesi’ne ait olan 1 Şubat 2006 tarihli TEAM adlı dergide ve 1 Şubat 2006 tarihli “Boru” adlı dergide yayımlanan reklamlarda yer alan ibareler hakkında Sağlık Bakanlığı’ndan alınan mütalaada söz konusu ifadelerin talep yaratmaya yönelik olduğu dikkate alınarak, İhlas Holding’e ait Özel Türkiye Hastanesi hakkında durdurma ve 54 bin 913 YTL idari para cezası verilmesi kararlaştırıldı.

Pegasus Hava Taşımacılığı A.Ş.’nin 2006 yılı Aralık ayı itibariyle çeşitli yazılı ve görsel mecralarda yayımlanan “Erken al, 25 YTL’den uçma fırsatını yakala” ifadelerine yer verdiği reklamlarında, tüketiciye anılan parkura ilişkin biletlerin en düşük 55 YTL fiyatla satıldığı gerekçesiyle 59 bin 192 YTL idari para cezası verilmesi ve reklamın da durdurulmasına karar verildi.

Reklam Kurulu, Carrefoursa Carrefour Sabancı Ticaret Merkezi A.Ş.’nin çeşitli yerel mecralarda “İzmir’in en ucuz hipermarketi” ifadesini kullanarak 8 Nisan’a kadar reklam yaptığı, reklamda geçen “en ucuz” olma durumunun da Evdeki Hesap Hattı uygulamasıyla sağlandığı ileri sürülmesine karşın, bu uygulanmanın yalnızca Karşıyaka sınırları içinde geçerli olduğunun tespiti nedeniyle Carrefoursa Carrefour Sabancı Ticaret Merkezi A.Ş. hakkında 5 bin 919 YTL idari para ve reklama da durdurma cezası verilmesine karar verdi.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.