Reklam ihalesi teklifleri başladı

2011 yılı reklam ihalesinin ilk tanıtım toplantısı yapıldı. İhaleye girecek reklam ajansları...

06.08.2010 - 00:00 | MediaCat

2011 yılı reklam ihalesinin ilk tanıtım toplantısı yapıldı. İhaleye girecek reklam ajansları ve kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacıyla yapılan toplantıda, teklif alımlarının başladığı duyurularak, ihale süreci hakkında bilgilendirme yapıldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürü Cumhur Güven Taşbaşı, 2011 yılı reklam ihalesi için teklif alımlarının başladığını, teklifler için son başvuru tarihinin 23 Eylül olduğunu bildirdi.

2011 yılı reklam ihalesinin ilk tanıtım toplantısında konuşan Taşbaşı, tanıtım toplantılarının, ihaleye girecek reklam ajansları ve kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacıyla yapıldığını ifade ederek, özellikle son 2 yıldır ihaleleri daha şeffaf ve katılımcı hale getirmek için gayret gösterdiklerini söyledi.

Taşbaşı, firmaların tekliflerinin ilk olarak ihalenin resmi sorumlusu olan bakanlıktan 5 görevli, reklam, pazarlama ve iletişim konularında uzman 2 akademisyen ile Reklamcılar Derneğinden 1, Türkiye Seyahat Acentaları Birliğinden (TÜRSAB) 1, Türkiye Otelciler Federasyonundan (TÜROFED) 2 , Turist Rehberleri Birliğinden (TUREB) 1 ve Turizm Yatırımcıları Derneğinden (TYD) 1 temsilci olmak üzere Seçici Kurul tarafından ele alınacağını belirtti.

Ön elemede barajı geçen teklifleri veren firmaların temsilcilerinin canlı bir sunum yapmaları amacıyla davet edildiğini, bu sunumların yapılmasının ardından en son listenin hazırlanacağını kaydeden Taşbaşı, ihalenin bu bölümünde yalnızca bakanlığın 5 kişiden oluşan komisyonunun son listeye kalan firma yetkilileri ile bir pazarlığa gireceklerini söyledi. Taşbaşı, ortaya çıkan son tablonun Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın onayına sunulacağını aktardı.

Geçmiş yıllarda Berlin’de yapılan ihalenin bu yıl müşavirin ayrılması nedeniyle Viyana’da gerçekleştirileceğini vurgulayan Taşbaşı, ”2011 reklam ihalesi için teklif alınmaya başladı. Teklifler için son tarih 23 Eylül. 2011 yılı reklam bütçesi 100 milyon dolar olarak belirlendi” diye konuştu.

2011 yılı reklam kampanyasının ülke imajını güçlendiren ve destinasyon tanıtımına ağırlık veren bir kampanya olacağına dikkat çeken Taşbaşı, Türkiye’nin rakiplerinden farklılığını ve ürün üstünlüğünü vurgulayan kültür-şehir, tarih, deniz, kum, güneş dışında termal, kongre, inanç, gençlik, yatçılık, golf, kış sporları gibi alanlarda da iddialı olduğunu ortaya koyan turizm gelirlerini artırmayı amaçlayan bir strateji ile hareket edileceğini bildirdi. Taşbaşı, dijital reklam kampanyaları için daha fazla bütçe ayırarak dünya genelinde interaktif olarak düzenleneceğini kaydetti.

Geçen yıl dünyada ciddi bir ekonomik kriz yaşandığını, buna bağlı olarak dünya turizminde de ciddi düşüşlerin meydana geldiğini vurgulayan Taşbaşı ziyaretçi sayısında Avrupa ve dünyada yüzde 5 düşüş yaşandığını belirtti. Taşbaşı, Türkiye’de de bunun tersine yüzde 3 gibi bir artış yaşandığını, ancak turizm gelirlerinde bu artışa paralel olmayan daha düşük bir artışın söz konusu olduğunu söyledi.

6 AYLIK DÖNEMDE YÜZDE 9,7’LİK ARTIŞ
Cumhur Güven Taşbaşı, ”2010 yılının ilk yarısını 2009’un ilk yarısı ile karşılaştırdığımızda yüzde 9,7 gibi ziyaretçi sayısında bir artış var. Ziyaretçi sayısıyla beraber turizm gelirleri de yüzde 3,6 arttı. Ziyaretçi sayısı yüzde 10’a yakın iken turizm gelirlerinin yüzde 3,6’da kalması nedeni şu. Krizlerin yaşandığı dönemlerde insanların konaklama ortalamaları düşüyor. Tatilleri için ayırdıkları paralar kısılıyor. Konaklama süreleri 2009 öncesi 11 gün iken, 2009’dan bu yana konaklama süresi 7 güne düşmeye başladı” dedi.

Tanıtma Genel Müdür Yardımcısı Levent Demirel de 2001 yılı reklam ihalesi için bakanlığın belirlediği tanıtma ve pazarlama stratejisine bağlı olarak teklif alınacağını ifade ederek, teklif ile ilgili idari ve teknik şartname, iletişim ve pazarlama stratejileri, ajans kimlik bilgileri metni, tanıtım kampanyalarının yürütüleceği ülkelerle ilgili reklam bütçe dağılımları listesi ve pazarlara ilişkin bilgilerin, Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürlüğünden ve ”www.kulturturizm.gov.tr” web adresinden temin edilebileceğini açıkladı.

Demirel, tekliflerin 23 Eylül perşembe günü mesai bitimine kadar bir paket halinde ihalenin yapılacağı Viyana Kültür ve Tanıtma Müşavirliği adresine ulaşacak şekilde elden veya özel ulak yoluyla usulüne uygun hazırlanmış olarak teslim edilmesi gerektiğini vurguladı. İhaleye göre, hedef pazarların 6 gruba ayrıldığını, firmaların bu gruplardan birine, birkaçına veya hepsine yönelik teklif hazırlayabileceklerini ifade eden Demirel, grupları şöyle sıraladı:
”Birinci grup ABD, Kanada ve Meksika, ikinci grup Almanya, Hollanda, Polonya, İsviçre, Avusturya, Çek Cumhuriyeti, Macaristan ve Slovakya, üçüncü grup İtalya, Malta, İspanya, Portekiz, Şili, Brezilya, Arjantin, Fransa, Monako, Belçika, Lüksemburg, İngiltere, İrlanda, İzlanda, Güney Afrika, Avustralya, Yeni Zelanda, İsveç, Norveç, Danimarka, Finlandiya, Estonya, Litvanya, Letonya, Bulgaristan, Romanya, Yunanistan, Makedonya, Arnavutluk, Kosova, Bosna Hersek, Sırbistan, Hırvatistan, Slovenya, Karadağ, dördüncü grup Rusya, Belarus, Ukrayna, Moldova ve Kazakistan, Azerbaycan, Gürcistan, Özbekistan, Kırgızistan, Türkmenistan, Tacikistan, beşinci grup BAE, Bahreyn, Kuveyt, Katar, Pakistan, Suudi Arabistan, Umman, Yemen, Mısır, Fas, Tunus, Cezayir, İran, Suriye, Ürdün, Lübnan, Irak ve İsrail, altıncı grup Çin, Japonya, Güney Kore, Malezya, Singapur, Tayland, Endonezya, Brunei ve Hindistan.”
Türkiye’nin rakip ülkelerinin geçen yıl turizm gelirlerinde dünya ortalamasının üzerinde düşüş kaydettiğini ifade eden Demirel, Yunanistan’da yüzde 6,4, Fransa’da yüzde 6,3 ve İspanya’da yüzde 8,7’lik düşüş yaşandığını aktardı.

Bu yıl Ocak-Nisan döneminde İspanya’nın yüzde 0,3, İtalya’nın yüzde 5, Fransa’nın yüzde 1,6lik küçülme yaşadığını ifade eden Demirel, Türkiye’nin bu yılın Ocak-Haziran döneminde yüzde 9,3 artış kaydettiğini belirtti.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.