Reklam devlerinden ırkçılık karşıtı adımlar

WPP, IPG, Omnicom, Dentsu Aegis Network ve Publicis Groupe, ırkçılığa karşı ne gibi adımlar atıyor?

02.06.2020 - 16:22 | Sencer Uçar

Reklam devlerinden ırkçılık karşıtı adımlar-01

ABD’de George Floyd’un polis tarafından öldürülmesiyle tetiklenen, polis şiddeti ve ırkçılık karşıtı protestolar devam ederken, reklam devleri WPP, IPG, Omnicom, Dentsu Aegis Network ve Publicis Groupe ırkçılık ve ayrımcılık sorunlarıyla mücadele kapsamında bazı adımlar attı.

Business Insider’da yer alan habere göre, Publicis Groupe ve WPP, siyahi çalışanlarının kendi tecrübelerini paylaştıkları duygu yüklü toplantılar gerçekleştirdi. Publicis Groupe’un çeşitlilikten sorumlu yöneticisi Ronnie Dickerson Stewart 29 Mayıs tarihinde 2 bini aşkın katılımcıyla bir araya geldi. Buluşmada yer alan iki katılımcının aktardığına göre, Afro-Amerikanlık deneyimi üzerine duygusal görüşmelerin gerçekleştiği buluşmada beyaz yöneticiler tartışmayı sessizce takip etti.

Publicis Groupe CEO’su Arthur Sadoun 31 Mayıs tarihinde bir video paylaşarak, çalışanlarının güvenliği ve mental sağlığına odaklanacaklarını taahhüt etti.

WPP CEO’su Mark Read ise 1 Haziran’da WPP Global Kültür Başkanı Judy Jackson’la bir araya gelen siyahi çalışanlara desteğini sundu.

Dentsu çalışanlarına ırkçılık karşıtı eğitim verilecek

Dentsu Aegis Network Kuzey ve Güney Amerika CEO’su Jacki Kelley ise 1 Haziran’da çalışanlarla paylaştığı açıklamasında Martin Luther King’in, ayaklanmayı sesi işitilmeyenlerin dili olarak tanımladığı The Other America konuşmasından alıntı yaparak, çalışanlarından ırkçılığın karşısında aktif şekilde yer almalarını talep etti. Kelley, ırkçılıkla mücadele kapsamında tüm çalışanlara ırkçılık karşıtı eğitim verileceğini, siyahi çalışanların tecrübelerini paylaşabilecekleri açık forum oluşturulacağını, LGBTQ haklarını savunan Love Has No Labels benzeri ırkçılık karşıtı bir kampanyanın hazırlanması için Ad Council ile işbirliği yapılacağını, yönetim kademesinde çeşitliliğin iyileştirileceğini de söyledi.

Omnicom: Mesele siyasi değil, insanlık meselesi

Omnicom CEO’su John Wren 1 Haziran’da tüm şirketle paylaştığı yazısında, geçtiğimiz günlerde Omnicom çalışanlarından Christian Cooper’ın New York’taki Central Park’ta kuş gözlemi yaptığı sırada maruz kaldığı ırkçı saldırıya değindi ve Floyd’un öldürülmesini son günlerdeki ırkçı saldırıların bir parçası olarak değerlendirdi. Meselenin siyasi değil, insanlık meselesi olduğunu belirten Wren, çeşitlilik ve eşitliğin, Omnicom’un kurulduğu 1986’dan bu yana şirketin esas değerleri olduğunu vurguladı.

IPG: Irkçılık, coronavirus’ten bile tehlikeli

IPG CEO’su Michael Roth, daha eşit ve çeşitli bir şirket kültürü oluşturmak adına yürüttükleri teşvik programını gözden geçireceklerini belirterek; siyahi, Asya kökenli ve LGTBQ çalışanları temsil eden gruplarla daha yakın çalışmalar yürüteceklerini ve Birleşmiş Milletler bünyesindeki Unstereotype Alliance’a desteklerinin devam edeceğini vurguladı. Irkçılığı coronavirus’ten bile tehlikeli bir düşman olarak tanımlayan Roth, her iki düşmanın da insanlığı bir araya getireceğini söyledi.

Kaynak: Business Insider

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.